Evden çalışan çocuklu ebeveynlere 5 öneri

Pandemi sürecinde birçok iş yeri evden çalışma kararı aldı. Evden çalışma sisteminde en çok zorlananlardan birisi de hiç kuşkusuz ebeveynler oldu. Çocuklarla evden çalışmanıza yardımcı olacak 5 tavsiye haberimizde.

06 Ağustos 2020, Perşembe 09:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Eğer 3 ila 6 yaşları arasında çocuğa sahip bir ebeveynseniz, onlarla ilgilenirken işinize zaman ayırmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Her iki aktivite de tüm dikkatinizi ister ama genellikle kazanan güler yüzlü küçük melekler olur. Ama hayatı idame ettirmek ve bu yüzden de dengeyi kurmak şarttır. İşte işe yarayabilecek bazı öneriler:


Ona sorumluluk verin: Çocuklar evin içinde kendilerine verilen görevleri yerine getirmeyi severler. Özellikle de bağımsız bir şekilde işi tamamlayabileceklerine dair ikna olurlarsa. Örneğin kirlileri renklerine göre ayırmasını ya da kitaplıktaki kitapları boylarına göre düzenlemesini isteyebilirsiniz. Çabasını ödüllendirmeyi de unutmayın.


Yaratıcı olun: Çocuklar herhangi bir el işi ile uğraşacağı zaman yetişkinler tarafından yönlendirilmeye ve gözlenmeye ihtiyaç duyar. Ama boyama kitapları hem gözlem gerektirmeden onları oyalayacak bir tercihtir hem de hayal güçlerini geliştirir. Yeter ki onun istediği şeyi istediği renge boyamasına izin verin.


Saat başı onunla ilgilenin: Unutulmadıklarını anlamaları ve mutlu olmaları için 10 dakika bile yeterlidir. Zamanının çoğunu kendi başına oynarken geçirirken siz de işinize yoğunlaşabilirsiniz. Ama sıkılmaması ve sizin tarafınızdan sevildiğini unutmaması için her saat başında ona biraz zaman ayırmaya çalışın.


Eğitici oyunlar: Bilgisayar oyunları ve internetin çocukların hayatına ne kadar sokulması gerektiğiyle ilgili tartışmalar süredursun, eğitici oyunların çocuk gelişimi üzerindeki etkisi inkar edilemez. Yine de şüpheleriniz varsa puzzla da iş görecektir.


 Eğitici televizyon programları: Kısıtlı sürelerde olduğu sürece çocukların televizyon izlemesinde sakınca yoktur. Hele bu süreçte eğitici programlara yönelirseniz faydasını bile göreceksiniz.


Yukarıdaki öneriler gerekli olan zaman dilimine bağlı olarak birbirleri ile bağlantılı da kullanılabilir. Çocukların ilgi alanları değişkendir, dolayısı ile deneme yanılma yöntemi hayatınızın bir parçası olmalıdır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklarda “pandemi” kaygısına dikkat!