Eve sinen yemek kokularından doğal yöntemlerle kurtulun

Yemek pişirmek ne kadar keyifli bir iş olursa olsun kimi zaman eve sinen yemek kokuları canımızı sıkabiliyor. Bu kokulardan kurtulmanınsa doğal bazı yöntemleri var. İşte o yöntemler...

09 Kasım 2018, Cuma 13:29
A A
DEFNE YAPRAĞI İLE ÇÖZÜM:

DEFNE YAPRAĞI İLE ÇÖZÜM:

Su dolu bir cezveye 4- 5 tane defne yaprağı ekleyin. Kısık ateşte kaynatın. Ocağı kapattıktan sonra kaynayan suyu dökmeyin, bir kenarda bekletin ve o güzel koku etrafa yayılmaya devam etsin. Hoş ve ferah kokusu olan defne yaprakları sinmiş yemek kokularının yerini alacaktır.

SİRKE VE LİMONLU SU KAYNATIN:

SİRKE VE LİMONLU SU KAYNATIN:

Etkili yöntemlerden biri de sirke ve limonlu su kaynatmak. Yemekten sonra sinmiş olan kokuyu yok etmek için bir cezveye 1 bardak su, bir miktar elma sirkesi ve bir adet limonu sıkarak kısık ateşte kaynatın. Bu yöntem ile eve sinmiş kokular tamamen yok olacaktır.

MUTFAKTA MUM YAKIN:

MUTFAKTA MUM YAKIN:

Pratik yöntemlerden biri olan mum yakmak yemek kokularını yok etmek için bir alternatiftir. Yemeğinizi pişirdikten sonra yanan mumu mutfağınıza koyun ve 15-20 dakika kadar bekleyin. Bu işlemi yemek yaparken de yapabilirsiniz. Mutfağınıza dekor amaçlı mum koyabilirsiniz ve yemekten sonra mumları yakmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

LİMON KABUĞU YAKIN:

LİMON KABUĞU YAKIN:

Mutfağınızda yaptığınız yemeğin ardından tüm eve sinen kokudan kurtulmak için limon kabuklarını yakmak etkili bir yöntem. Kızartma kokusu, balık kokusu gibi kokuları yok etmekte çözüm yaratan limon kabuklarını ocakta yakın. Kısık ateşte yanan limon kabukları ortama hoş bir koku yayacaktır. Kızartma veya balık gibi kokuların yerine ferah bir limon kokusu yerini alacaktır.

ÇAYI TAVADA KAVURUN:

ÇAYI TAVADA KAVURUN:

Siyah çayı teflon bir tavada kavurun. Kavururken çıkan duman evdeki yemek kokusundan kurtulmanızı sağlayacaktır. Çıkan dumanın 5-10 dakika ortama yayılmasını sağladıktan sonra ocağı kapatın. Kavrulan çayı bir süre ocakta bekletin ki koku yayılmaya devam etsin. Bu pratik yöntem ile eve sinen yemek kokularından kurtulabilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...