'Evim dar': Küçük evlerde nasıl spor yapılır?

Evde spor yapmak pandemiyle birlikte iyice hayatımıza giren alışkanlıklardan biri. Ancak bazılarımız var ki, Instagram'da herkes spor yaparken onlar uzaktan izliyor. Mazeretleri ise basit 'Evim çok dar'. Eğer gerçekten spor yapmak istiyorsanız sizi kısıtlayan hiçbir şey olmamalı. 'Evim küçük, spor yapamıyorum' diyenlere birkaç önerimiz var.

26 Ocak 2021, Salı 16:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Mobilyaların altına tekerlek yerleştirin

Mobilyaların altına tekerlek yerleştirin

Pilates yapmaya her niyetlenişinizde koca koltuğu oradan oraya çekmek gözünüzde mi büyüyor? Çözüm basit: Büyük mobilyaların altına tekerlekler yerleştirerek onları mobil hale getirmek. Böylece mobilyalarınızın yerini zahmetsizce değiştirebilir ve evde spor için gereken alanı daha kolay açabilirsiniz.

Peki ya duvarlar?

Peki ya duvarlar?

Evlerden bahsederken hep yatay olarak metrekare ölçümüyle ilgileniyoruz. Oysa elimizde bir kaynak daha var: Duvarlar. Wall sit, squat gibi egzersizlerde kullanılabileceği gibi, spor malzemelerinin saklanması için de birebir. Örneğin matlarınızı duvara çakacağınız geniş askı ya da raflara yerleştirebilir, tüm spor malzemeleriniz için irili ufaklı rafları olan dolaplardan yararlanabilirsiniz. 

  • Duvarlara ayrıca çalışma barları takabilir, bacak açma ya da yarı şınav pozisyonunda bu yatay çubukları kullanabilirsiniz.

 Bir duvarınızı aynaya ayırın

Bir duvarınızı aynaya ayırın

Eğer mümkünse duvarlarınızdan birini (bu dolap kapağınız da olabilir) boydan boya ayna kaplamanız öneriliyor. Bu hem odayı geniş gösterir, hem de evde spor yaparken kendi kendinizi teşvik etmenize yardımcı olur.

Koridoru olanlar şanslı

Koridoru olanlar şanslı

Evin içinde küçük bir koridor varsa, onu kendinize bir parkur kabul edebilirsiniz. Bu koridorda günün belli aralıklarında ya da saat başlarında belli miktarda yürüyerek en fazla 40 dakikayı tamamlayacak şekilde bir yürüyüş aktivitesi yapabilirsiniz. Eğer canınız sıkılmazsa bunu sanki sokakta yürüyormuş gibi bir seferde de yapabilirsiniz.


 Köşelerinizi etkin kullanın

Köşelerinizi etkin kullanın

Koşu bandı ya da bisiklet gibi bir alete sahipseniz, evin kullanmadığınız ücra bir köşesine, duvara dönük olarak yerleştirin. Duvarlara da spor salonlarında olduğu gibi enerji yükseltici sözler, fotoğraflar, kısacası sizi ne teşvik edecekse onlardan bulundurun. Suyunuz, kulaklığınız, havlunuz bu noktada hazır olduğunda, evde spor yapmak, daha doğrusu kalkıp aletin üzerine çıkmak için üşenmezsiniz.

Kayıt tutun

Kayıt tutun

Evde spor kayıtlarınızı her gün gözünüzün çarptığı bir yere asmak, devamlılık açısından çok faydalıdır. Böylece “bugün de spor yapmayıvereyim” deme olasılığınız azalır, ne kadar zamandır azimle çalıştığınızı görürsünüz. Ayrıca ne tür egzersizler yaptığınızın kaydını da tutmuş olur ve hangisinin sizde daha çok işe yaradığına dair fikir edinebilirsiniz.

Olduğunuz yerde yürüyün

Koşu bandında olduğunuz yerde koşarak hiçbir yere varamamak oluyor da, neden olduğunuz yerde yürümeyesiniz. Leslie ile yürüyüş yapmayı hiç denemediyseniz bir deneyin deriz.

Barre egzersizi

Barre egzersizi de herhangi bir alana ihtiyaç duymayacağınız egzersizlerden biri. Bir sandalyeyi yanınıza alın ve denemeye başlayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kulaklarınızı tıkamaya başlayın: 7 büyük egzersiz hurafesi