Evinize sağlık getiren bitkiler

Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri temiz hava. Ancak çevre kirliliğinin yanında evinizde kullandığınız temizlik malzemeleri, mobilya ve yapı malzemelerinden dahi sızan kimyasal maddeler iç ortam havasını toksik hale getirebiliyor. Uzmanlar bu durum karşısında evinizde yetiştirebileceğiniz oda bitkileriyle bu durumu hafifletmenin mümkün olduğunu söylüyor. İşte daha iyi nefes alabilmenizi sağlayacak bitkiler…

17 Mayıs 2018, Perşembe 17:20
A A
Bambu palmiyesi

Bambu palmiyesi

Bambu palmiyesi formaldehitin havadan temizlenmesinde etkilidir ve daha az bakım gerektirir. Onu sadece birkaç saat doğrudan güneş ışığına maruz kalacağı yere koyun ve düzenli olarak sulayın.


Kaşık çiçeği

Kaşık çiçeği

Aseton, benzen, alkoller ve amonyak içeren toksinleri temizlemek konusunda profesyonel olan kaşık çiçeği, çiçekler listemizdeki tek hava temizleme özelliğine sahip bitkidir. Sağlıklı olabilmesi ve böcekten uzak tutmak için ara sıra yapraklarını yıkamanız gerekir. 

Bayan palmiyesi

Bayan palmiyesi

Bu bitki, amonyak da dâhil olmak üzere birçok kimyasalı havadan temizler ve böceklere karşı oldukça dayanıklıdır. Bakımı oldukça kolaydır, ancak kahverengiye dönüşen yaprak uçlarını tuz ve minerallerden arındırmanız gerekir. 


Sarmaşık

Sarmaşık

Her renkte ve şekilde karşımıza çıkabilen bu saran bitki formaldehitlerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu bitkiyi sepetlere asarak bir yere sardırabilir ya da içine doğru büyüterek bir top şeklini almasını sağlayabilirsiniz. Özellikle kış aylarında düzenli olarak buğulandırılmaya ihtiyaçları vardır.

Kauçuk ağacı

Kauçuk ağacı

Bu basit bitki tam bir temizleyici. Kauçuk ağacı kötü formaldehitin yok edilmesinde oldukça etkilidir. Üstelik soğuğa ve düşük ışığa karşı dayanıklılığı yüksektir. Sizden istediği sadece sulamadır.


Sıradaki haber yükleniyor...