Evinizin atmosferini daha huzurlu kılmanın 6 yolu

Evinizde yapacağınız küçük değişiklikler büyük farklar yaratabilir. Daha huzurlu ve mutlu bir ev için yapabileceğiniz bazı değişiklikler...

30 Kasım 2018, Cuma 09:36 Son Güncelleme:
A A
AROMATERAPİ

AROMATERAPİ

Aromaterapi, dinlendirici bir ortam yaratmanın en etkili yollarından birisidir. Stresten arındırmak ve daha kaliteli bir uyku sağlamak dahil olmak üzere birçok farklı faydası vardır. Aşağıdaki basit tarif ile evinizi kendi elinizle hazırlayacağınız nefis bir koku ile doldurun:


Malzemeler


 • 15 damla uçucu yağ (tercih ettiğiniz aroma ile)
 • ¼ çay kaşığı karbonat (1 gram)
 • Mutfak aletleri
 • Kapaklı cam kap
 • Ahşap veya plastik kaşık


Yapılışı


Seçtiğiniz uçucu yağı ve karbonatı kabın içine koyun. Karışımı ahşap veya plastik kaşık yardımıyla karıştırın. Tam bir gün boyunca kapağı kapalı şekilde bekletin. Bir günün sonunda kapağı açın ve kokunun dışarı çıkmasına izin verin. Eğer kokunun evinizde daha fazla alana yayılmasını istiyorsanız, yumak haline getirdiğiniz pamuk parçalarını yağın içine daldırarak evin her köşesini kokutacak şekilde stratejik noktalara yerleştirin.

EVDE BİTKİ BULUNDURUN

EVDE BİTKİ BULUNDURUN

Bitkiler hava kalitesini artırmaya ve kuruluğu azaltmaya katkı sağladığı kadar duygusal olarak da size faydalar sağlar. Evde huzurlu bir ortam yaratması açısından önerilen bitkiler şunlardır:


Lavanta: Bu bitkinin evi kötü enerjilerden korumada faydalı olduğuna inanılır. Bu bitkiyi evin girişine yakın bir yere koymanız önerilir.


Sarmaşık: Öz saygıyı artırır, rengi ve kokusu neşe ve güven yayar.


Menekşe: Evinizde sık sık uyuşmazlıklar varsa ve tartışmalar yaşanıyorsa menekşe bitkisi huzuru sağlamaya ve evin içindeki stresi azaltmaya yardımcı olacaktır.


Elbette başka bitkileri de dekorasyon amacıyla ya da rahatlatıcı alanlar yaratmak için kullanabilirsiniz. Biberiye, kekik ve defne bu açıdan önerilen bitkilerdendir.

DAĞINIKLIKTAN KURTULUN

DAĞINIKLIKTAN KURTULUN

Gün boyunca yoğun bir tempo içinde olsanız bile evde her şeyin yerli yerinde olmasına özen gösterin.


 • Eve girdiğinizde kirli ve dağınık bir alanla karşılaşmak rahatsızlık verici olacaktır.


 • Sabit bir yeri olmayan, ortalığa saçılan eşyalarınız için yatağınızın altında muhafaza edebileceğiniz şekilde bir kutulama yöntemi geliştirin. Böylece evin içinde oluşan dağınıklığı büyük ölçüde engellemiş olacaksınız.


 • Ayrıca artık hiç kullanmadığınız eşya ve kıyafetlerinizden kurtulun. Eski eşyalar evinizde sadece fazlalıktır ve yer kaplar. Bu gereksiz eşyalar evde kötü bir atmosfer oluşturur.

DOĞAL IŞIKTAN FAYDALANIN

DOĞAL IŞIKTAN FAYDALANIN

Doğal ışığın evin içine girmesini sağlamak oldukça önemlidir.


 • Doğal ışık, enerji tüketiminizi azaltacağı gibi evinizin daha büyük ve temiz görünmesini de sağlar. Etrafı daha yumuşak bir ışıkla doldurarak hoş bir atmosfer oluşturur.


 • Güneş ışınlarının taşıdığı D vitamininin de ancak bu şekilde evin içine girebileceğini unutmayın.

YENİLENİN!

YENİLENİN!

Bir gününüzü evinizi yeniden şekillendirmeye ayırın. Yatak odanızın, oturma odanızın veya yemek odanızın şeklini değiştirin.


Eğer Feng Shui felsefesine inanıyorsanız bu felsefenin yönlendirmelerine göre hareket edebilirsiniz. Feng Shui, evinizdeki düzeni uyum içinde kurgulamak için size yararlı tavsiyeler verecektir.

RAHAT MOBİLYALARDAN ŞAŞMAYIN

RAHAT MOBİLYALARDAN ŞAŞMAYIN

Eğer mobilyalarınız konforluysa evde olmak şüphesiz cennette gibi hissettirecektir.


 • Yatağınızın rahat olduğundan ve gece uykunuz boyunca sizi gerçekten dinlendirdiğinden emin olun.


 • Aynı şey oturma odanızdaki koltuklar için de geçerlidir. Mobilyalarınız bir fincan kahve içerken, arkadaşlarınızla otururken ya da kitap okurken rahat zaman geçirebileceğiniz şekilde olmalıdır.

HALI KULLANIN

HALI KULLANIN

Evin içinde çıplak ayakla dolaşabilmek, bir halının yumuşaklığını ve sıcaklığını hissetmek oldukça tatmin edici bir histir. Ayrıca halıların sesi önleyen etkisi, dış seslerin evin içine girmesine de engel olacaktır.

KİŞİSELLEŞTİRİN

KİŞİSELLEŞTİRİN

Fotoğraflar ve resimlerle anılarınızın canlı kalmasını sağlayın. Aileniz, arkadaşlarınız, en sevdiğiniz şehirler, hayran olduğunuz şarkıcılar veya sanatçılar evinizde bir şekilde kendine bir yer bulmalıdır.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Organik tereyağını nasıl anlarsınız?