Evinizin her zaman temiz ve düzenli kalmasını sağlayacak 10 alışkanlık

Hem çalışıp hem de ev işlerine yetişmek ve tertipli düzenli bir eve sahip olmak zor şey. Bazı temel temizlik ve düzen kurallarına uyarsanız evinizi hem sağlıklı hem de her zaman düzenli tutabilmeniz mümkün...

25 Ekim 2018, Perşembe 13:57
A A
1. Kirlileri odalarda bırakmayın, çamaşır sepetine koyun

1. Kirlileri odalarda bırakmayın, çamaşır sepetine koyun


Kirlileri mümkün olabildiğince yatak odalarında muhafaza etmeyin. Artık yıkanmaya gitmesi gereken kıyafetlerinizi banyoda kirli sepetine yollayın. Yatak odasındaki zeminleri temiz tutmanın yanı sıra, koku oluşumunu önleyecektir. Çok fazla beklemeden yıkamak için çamaşır makinesine giysilerinizi atabilirsiniz. Daha fazla koku oluşmasını istemezsiniz. Örnek banyoda görselinde görüldüğü gibi hasır çamaşır sepetleri bu iş için oldukça işlevsel ve şık tasarımlara sahip.

2. Depolama sistemleri için çözümler üretin, her şeyi yerli yerine koyun

2. Depolama sistemleri için çözümler üretin, her şeyi yerli yerine koyun

Döşeme zemini alanından yer kazanmak için duvar dekorlarını kullanabilirsiniz. Özellikle eşya ve ıvır zıvır yükünü ortadan kaldıracak depolama sistemleri ile açık dekoratif raflar ya da dolaplar dizayn edebilirsiniz. Muhafaza edilecek eşya ve gereçler için tahsis edilen çekmece, dolap ya da raflar olmalı. Böylelikle çanta veya anahtarlarınızı sehpanın üzerine bırakmak yerine, onlara tahsis edilen yerlere koymayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

3. Yarına ertelemeyin

3. Yarına ertelemeyin

Erteleme, adeta sonradan oluşacak büyük sorunların tohumu gibidir. Temizlik ihtiyaçları giderilmediğinde, işler birikir ve bununla kalmaz. Giderek daha da dağınık bir ortam oluşur ve biriken işler gözünüzde büyüyebilir. Buna engel olmak için kısa sürede bitebilecek işleri ertelemeyin. Daha fazla gecikmeden kısa egzersizlerle rutin işleri yapabilir ve ortalığa hızlıca çeki düzen verebilirsiniz.

 

 

4. Günlük banyo temizliğini ihmal etmeyin

4. Günlük banyo temizliğini ihmal etmeyin

Banyo her zaman temiz, hijyenik ve derli toplu olmalı. Bu yüzden her gün dikkat etmek oldukça önemlidir. Lavabo temizliği yapılmalı ve muslukları yıkanmalı ve ihtiyaca göre silinmelidir. Zemini paspaslayın ya da yıkayın ve fayansları gözden geçirin. Her gün bu gibi birkaç görevi yerine getirerek daha cazip bir banyo atmosferi oluşturabilir, fonksiyonelliği ön plana çıkarabilirsiniz.

5. Yatak odasını iyi havalandırın

5. Yatak odasını iyi havalandırın

Uyandığınızda yatak odasını havalandırmayı ihmal etmeyin. Pencereleri açın, temiz hava ve doğal ışık ihtiyacınızı muntazam alın. Günde belli aralıklarla havalandırmayı ihmal etmemeye özen gösterin ve bunu alışkanlık haline getirin. Pencereleri açmak, odalarınızdaki havayı pratik bir şekilde temizlemenizi sağlar. Kış aylarında dahi odaları havalandırmak son derece önemli bir detaydır ve ihmal edilmemesi gereken bir alışkanlık sayılmalıdır.

6. Her yemekten sonra ortalığı toplayın

6. Her yemekten sonra ortalığı toplayın

Yemeğiniz bitti mi? O halde sofranızı toplarken bulaşıkları makineye kısa sürede atmayı ihmal etmeyin ve bu egzersizleri günlük rutinler haline getirin. Yiyecekleri muhafaza edin ve gerekenleri saklama kabı ile buzdolabına koyun. Kullanım sonrası her şeyi yerli yerine koyduğunuzda daha derli toplu bir mutfağa sahip olacaksınız.

7. Ayakkabılarınızı kapıda bırakın

7. Ayakkabılarınızı kapıda bırakın

Sessiz ve sakin bir ev ortamı için ayakkabılarınızı dışarıda bırakın. Evde ayakkabı giyme alışkanlığınız varsa bundan vazgeçerek daha dingin bir ortam yaratabilirsiniz.

8. Bitkilere evinizde yer verin

8. Bitkilere evinizde yer verin

Bitkiler, evlerin huzurlu ortamlara dönüşmesinde önemli bir pay sahibi. Evinizi sevdiğiniz bitkilerle donatarak ortamın tazelenmesini sağlayabilir, ruh halinize olumlu katkılarını kısa sürede hissedebilirsiniz. Sevdiğiniz birkaç bitki, gevşemenizi ve sakin hissetmenizi kolaylaştırabilir. Bitkilerin gücü ile farklı bir atmosfer yaratın.

9. Doğallıktan vazgeçmeyin

9. Doğallıktan vazgeçmeyin

Evinizde doğal elementlere olabildiğince yer açın. Doğal renklerde duvar boyaları ile evinizi daha konforlu kılabilirsiniz. Ahşap mobilyalar tercih ederek daha yaşanılır mekanlar oluşturabilirsiniz.

10. Temizlik planı edinin ve buna uyun

10. Temizlik planı edinin ve buna uyun

Evinizi temiz ve düzenli tutacak bir temizlik planı edinin. Günlük rutin işler belirlenebilir. İki haftalık temizlik planları yapılabilir ve bu planlara mutlaka uyun. Örneğin:

  • Günlük: Güne başlarken ve belirli aralıklarla odaları havalandırın ve her obje kullanıldıktan sonra yerine konulmalı.
  • Haftalık: Döşeme zemini süpürülmeli ve silinmeli, banyo ve tuvaletler temizlenmeli.
  • İki haftalık: Yatak çarşaflarını ve yastık kılıflarını değiştirin, banyo havlularını değişin.
  • Aylık: Perdeleri yıkayın, genel temizlik yapılmalı, dolap ve raflar temizlenmeli.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.