'Evlen baskısı' ölüme götürdü

Okumak isteyen genç kız, ailesinin 'Evlen' baskısına dayanamayarak intihar etti

30 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

ÇOK BAŞARILIYDI

Mardin’den İstanbul’da göç eden Gülbahar Taş (20) uzaktan eğitim veren Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nde 2 yıl okuduktan sonra bu yıl tekrar ÖSS’ye girdi. 100 üzerinden 79 puan alarak Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Ailesinden ayrılıp üniversitenin Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Yunus Emre Öğrenci Yurdu’na yerleşti.

‘AKRABAMLA EVLENMEM'

Gülbahar Taş önceki gün yurdun tuvaletinde eşarpla kendini kalorifer borusuna astı. Şirin- Abdülkadir Taş çifti kızlarının intiharıyla yıkıldı. Arkadaşlarının neşeli ve başarılı bir öğrenci olarak anlattığı Gülbahar’ın aile baskısı nedeniyle intihar ettiği ortaya çıktı. Genç kızın oda arkadaşları polise şöyle dedi: “Gülbahar son birkaç gündür çok düşünceli ve durgundu. Bize, ‘Ailem, beni amcamın oğluyla evlendirmek istiyor. Akrabam ile evlenmek istemiyorum. Benim tek istediğim okumak’ diyordu. Bu yüzden bunalıma girmişti.”

Saadet KEFAL/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.