Evlenenlere devletten çifte destek

Evlenenlere devletten çifte destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çeyiz hesabı ödemeleri için bankalara müracaatın 17 Nisan’da başlayacağını, ilk ödemelerin ise mayısta yapılacağını açıkladı

12 Nisan 2019, Cuma 08:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Bakan Selçuk, 3 yıllık süreyi doldurarak evlenen katılımcıların müracaatları hesaplarının bulunduğu bankalara yapabileceklerini kaydetti.

15 BANKADA HESAP

Selçuk, 15 bankada 22 bin 344 katılımcının çeyiz hesabı açtığını söyledi ve çeyiz hesabı açanların evlilik tarihinden önce en az 3 yıl düzenli ödeme yapmaları gerektiğine de işaret etti. Selçuk, kişilerin 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yaptıkları takdirde devlet katkısı ödemelerini alabileceğini bildirdi. Bakan Selçuk, “18 yaşından küçükler adına veli veya yasal vasi tarafından çeyiz hesabı açılabilir” hatırlatmasında da bulundu.

NASIL ALINIR?

3 yıl düzenli birikim yapma ve ilk evliliği 27 yaşını doldurmadan önce gerçekleştirme şartı olduğu için hesabı 24 yaşın altındakiler açtırabiliyor. Hesaptan bir dönemde iki defa çekim hakkı tanınıyor. Çekim halinde hesaptaki para, hesabın açılış tarihinden itibaren ödenmesi gereken asgari tutarın toplamından az olamıyor. Hesapta biriken paraya faiz geliri de ekleniyor. Çiftler ayrı ayrı çeyiz hesabı açtırıp devlet katkısı alabilir. Bu şekilde 18 bin lira destek sağlanabilir.

DEVLET KATKISI YÜKSELDİ

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 yılı için çeyiz hesabında katılımcıların yatıracağı aylık alt limitin 155.26 lira, üst limitin ise 1552.65 lira olduğunu dile getirdi. Selçuk; üç aylık ödemeyi seçenlerin bu rakamların üç katını yatırabileceğinin de altını çizdi.

Bakan Selçuk, çeyiz hesabına yapılan devlet katkısı oranlarına ilişkin de bilgi verdi:

● 3 yıllık birikim sonucunda alınacak devlet katkısı oranı yüzde 10’dan yüzde 20’ye, verilebilecek en yüksek tutar 4 bin liradan 6 bin 500 liraya;

● 4 yıllık birikim sonucunda alınacak devlet katkısı oranı yüzde 15’ten yüzde 22’ye, verilecek en yüksek tutar 4 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya;

● 5 yıl ve üzerindeki sürede alınacak devlet katkısı oranı yüzde 20’den yüzde 25’e, verilebilecek en yüksek tutar 5 bin liradan 9 bin liraya çıkarıldı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Fed Başkanı Powell’dan "koronavirüs" açıklaması