'Evlenmeyin inatla savaşın'

'Hayat Devam Ediyor'da; küçük yaşta yaşlı bir adamla zorla evlendirilen, hep ağlayan ve ağlatan Hayat olarak tanıdık onu. Dramı içimizi burkan genç kıza, Hayat'a hayat veren Meltem Miraloğlu'nun, Mahsun Kırmızıgül tarafından Güneydoğu'dan İstanbul'a bu rol için getirildiğini sandık hep

08 Aralık 2012, Cumartesi 05:00
A A
'Evlenmeyin inatla savaşın'

ÇAĞNUR HATİPOĞLU

cagnurhatipoglu@gmail.com

Oysa Meltem (25) 2 yaşından beri İstanbul’da yaşıyor. “Seni küçük yaşta evlendirmek isteseler, ne yapardın?” sorumuza Meltem şu cevabı verdi; “Ailemi ikna etmeye çalışır, olmuyorsa güvendiğim bir kuruma sığınır, asla vazgeçmeden inatla savaşırdım.”

- ‘Hayat Devam Ediyor’ dizisinde küçük yaşta evlendirilen Hayat Bakırcı rolüyle tanıdık seni. Hepimizin içini burkan, hüzünlendiren bir öykü...

Gerçekler acıdır, yürek burkar ama yine de onlardan kaçamayız. Gerçekleri duymamız, görmemiz ve anlatmamız, yani yüzleşmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden bence toplumsal projelere destek vermemiz gerekiyor.

- Çekimler nasıl gidiyor?

Setin, Ürgüp’ten İstanbul’a taşınması senin için iyi mi yoksa kötü mü oldu? Çok keyifli bir çalışma ortamımız var. Çekim aralarında piknik yapıyoruz, balık pişiriyoruz. Şehir dışında çalışmak zordu tabii ki ama ben Ürgüp’te kalmak isterdim. Harika bir yer ve biz ekip olarak muhteşem ağırlandık. Çekimlerden dolayı fazla gezemediğim için üzgünüm, ilk fırsatta tekrar gideceğim, oranın insanını ve tarihi dokusunu tekrar tanıyacağım.

- ‘Hayat Devam Ediyor’ dizisinde Hayat rolü nasıl sana geldi?

Mahsun Ağabey fotoğraflarımı ajansta görüyor, “Bana bu kızı bulun” diyor. Beni aradılar, randevulaştık. Görüşmeye gittim, karşımda Mahsun Kırmızıgül’ü görünce müthiş heyecanlandım. Mahsun Ağabey, büyük bir heyecanla bana dizinin konusunu anlattı, sonra da “Sen Hayat’sın” dedi.

- O an ne hissettin?

Çok mutlu oldum.

- 2 yaşında İstanbul’a gelmiş, burada yetişmişsin. Ama biz seni ‘Mahsun’un Güneydoğu’dan çekip getirdiği kız’ olarak bildik. Niye öyle oldu?

Demek ki rolümü o kadar iyi oynuyorum. Ama inan bana, başarılı olmayı o kadar çok istiyordum ki. Düşünsene; biz kadınız ve hepimiz bu sorunu yaşıyoruz ya da bir gün yaşayabiliriz. Bu yüzden, Hayat rolünü kötü oynama gibi bir lüksüm olamazdı. Zaten duygusal insanım, öyle bir sahne geliyor ki önüme, evde okurken ağlıyorum.

- Mardinlisin değil mi?

Aslında annemle babam Mardinli. Ben Diyarbakır’da doğmuşum. Dedemler, Suriye’den Mardin’e gelmişler. İstanbul’da büyüdüğüm için ben zorluk filan yaşamadım.

- Ailen oyuncu olmana karşı mıydı?

Hayır. Annem de 15 yaşında evlenmiş. Dolayısıyla sosyal yönden çok eksik kalmış. Bu nedenle “Ben bunu yapamadım, sen yap” ya da “Bizim zamanımızda bu yoktu, şimdi var, sen yap” diyor. En önemlisi bana güveniyorlar. Ben de bugüne kadar onları utandıracak bir şey yapmadım.

- Erkek arkadaşın olmasına kızmazlar mı?

Yok canım, kızmazlar. Asla. Zaten ben o konularda çok fazla seçiciyimdir, bunu biliyorlar.

- Hayranlarınla iletişimin nasıl?

‘Küçük yaşta evlendirilen Hayat’ı sokakta görenler “Ah kızım, vah kızım...” diyor mu? Bu tepkilerin fazlası oluyor. İnsanlar benim gerçekten Güneydoğu’dan, Mahsun Kırmızıgül’ün keşfiyle geldiğimi sanıp çok üzülüyorlar. Hayranlarımla ilişkimiz çok iyi. Bir gün işten çıktım, Kadıköy’de bir yerde yemek yiyorum... Yan masada iki kız vardı... Üniversiteye hazırlanıyorlarmış, yanıma geldiler. O kadar çekingen davrandılar ki... “İsterseniz buyrun bizim masaya, birlikte yiyelim” diye onları çağırdım. Benim için çok güzel bir andı.

‘İntihar sahnelerim zordu’

- Şimdiye kadar en çok hangi sahnelerde zorlandın?

Gerdek gecesi, dağdaki ve plazanın üzerine çıktığım intihar sahnelerim çok zordu. Güçlü bir psikolojiniz yoksa oynayamazsınız o sahnelerde. Sadece izleyenlerden değil, çoğu meslektaşımdan da “Ben oynayamazdım, sen nasıl yaptın” cümlelerini duydum. Mahsun Ağabey’in desteği, anlayışı çok önemliydi benim için. Onun sayesinde kendimde o cesareti bulmuştum.

- 15-16 görünüyorsan ama aslında 25 yaşındasın.

Bu, büyük avantaj. Küçük göstermeseydim 15 yaşındaki bir kızı canlandırmaktan yoksun kalırdım.

- Bu arada, kirpiklerin takma mı?

Hayır. Uzun kirpiklerim var. Bir de burnumun estetikli olduğunu sanıyorlar ama öyle değil, kendi burnum.

‘Bu kızlar için elimden geleni yaparım’

- Ülkemizde küçük yaşta evlendirilen kızlar için ne düşünüyorsun?

Hâlâ bu konuların yaşanmasının, haberlerde, gazetelerde bu tür haberlerle karşılaşmamızın toplum psikolojisini olumsuz etkilediğini düşünüyorum. Güne istediğiniz kadar güzel başlayın, bu haberler tüm gününüze maalesef yansıyor. Bu konuda büyük bir sorumluluk hissediyorum. Artık bu tür haberlerle karşılaşmamak için elimden ne geliyorsa yapmaya hazırım.

- Küçük yaşta zorla evlendirilme ihtimali olan kızlar sence ne yapmalı?

Konuşmak kolay, yaşamak zor. Bu durumdaki kızların özgüveni azalıyor, çaresiz kalıyorlar. Sinirlerine hakim olamıyor, çok korkuyor ve kendilerini yalnız hissediyorlar. Yaslanacakları bir omuz istiyorlar. İşte o zaman kötü insanlardan ve kötü ortamlardan uzak kalmaları zor oluyor. İstemedikleri bir evliliğe zorlanan kızlar bir yolunu bulup ulaşabilecekleri bir kuruma bu durumu iletmeli. O cesareti kendilerinde bulmalı.

- Ailen, seni zorla evlendirmeye kalksaydı?... Ne yapardın?

Ailem bilinçlidir, böyle bir şey söz konusu bile olmadı. Annem, zamanında hayallerini gerçekleştiremediği için bizim aynı sorunu yaşamamızı asla istemedi. Ama ben o kızların yerinde olsaydım, evlenmek istemediğimi ısrarla ve sabırla anlatarak ailemi ikna etmeye çalışırdım. Ailem beni dinlemiyorsa güvendiğim bir kuruma sığınır, inatla savaşırdım.

- Annenin de küçük yaşta evlendirildiğini söyledin. Sana “İyi ki Hayat’ı oynuyorsun, bu yaraya parmak bastın” diyor mu?

Hayat rolünü önce kendim için oynadım. Sonra da hem annem hem binlerce kız çocuğu için... Ne mutlu bana ve ekibimize.

- Evet, dizi başladığından beri, küçük yaşta evlendirilmek istenen binlerce kız çocuğu gerekli kurumlara başvurarak itiraz etmiş, mücadele vermiş...

Bizim dizimizden sonra artık kızlar “Hayır, evlenmek istemiyorum” diyebiliyor. İyi ki Mahsun Ağabey böyle bir projeyi düşünmüş. İnşallah bu tarz projeler birbiri ardına hayata geçer.

(01.12.2012 tarihli Cumartesi Postası'ndan alınmıştır.)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Görünmez kaza