Evlerde doğal temizliğin yardımcısı arap sabunu geri döndü!

Eski yıllarda annelerimizin ya da anneannelerimizin temizlik için kullandığı arap sabunu tekrar revaçta. Kimyasal maddelerden uzaklaşıp doğala dönmek isteyenler için iyi bir alternatif olan arap sabununu birçok alanda rahatça ve güvenle kullanabilirsiniz...

Son Güncelleme:
A A

Arap sabunu kokusu bizi çocukluğumuza götüren şeylerden birisi olmuştur her zaman. Eskiden evlerin temizliğinde sürekli kullanılan bu doğal temizlik malzemesi güzel kokusu, hesaplı olması gibi nedenlerle şimdilerde tekrar popüler hale geldi. Gelin biz de arap sabununu ve kullanım alanlarını hatırlayalım...

ARAP SABUNU NEDİR?

ARAP SABUNU NEDİR?

Arap sabunu; yapımında sodyum yerine, alkali olarak potasyum hidroksit kullanılan bir sabun türüdür. Bitkisel ve hayvansal yağ asitlerinin potasyum hidroksit ile reaksiyonundan üretilmektedir. Genellikle sarı ya da açık kahverengi renkte; yarı akışkan ve macunumsu yapıda bir sabundur. İşte bu sebeple Türkçe ’de bir diğer ifadeyle ‘yumuşak sabun’ diye de bilinmektedir.

ARAP SABUNUNUN KULLANIM ALANLARI

ARAP SABUNUNUN KULLANIM ALANLARI

HALI VE KOLTUKLAR

Evlerde en çok kullanılan ve kirlenen eşyaların başında gelen halı ve koltukları arap sabunuyla rahatça temizleyebilirsiniz. Bir kova suya arap sabunu ekleyerek ve mikrofiber bezler kullanarak halı ve koltuklarınızı silebilir, hem genel temizliklerini yapabilir hem de lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz...

PARKE TEMİZLİĞİ

PARKE TEMİZLİĞİ

Parkeler ve diğer tüm ahşap yüzeylerin silinmesinde ve tozlarının alınmasında arap sabunu oldukça etkili. Arap sabununun yağlı yapısı ahşapların daha geç tozlanmasına ve kirlenmesine yardımcı oluyor.

MUTFAK TEMİZLİĞİ

MUTFAK TEMİZLİĞİ

Mutfaklardaki inatçı kir ve yağların temizlenmesinde arap sabunu çok etkili. Ayrıca doğal yapısıyla mutfak temizliği için oldukça güvenli.

PERDE VE ÇAMAŞIRLAR

PERDE VE ÇAMAŞIRLAR

Perde temizliği zahmetlidir. Evdeki kir, is ve sigara dumanı yüzünden sararan perdeler arap sabunuyla tekrar beyazlatılabilir. Arap sabunu çamaşırlarını güvenle yıkamak isteyenler için de iyi bir alternatiftir. Üstelik hoş kokusu böylece tüm evinizi saracaktır.

BANYO TEMİZLİĞİ

BANYO TEMİZLİĞİ

Banyolarınızı mis gibi, hijyenik ve tertemiz yapmak için de arap sabunundan faydalanabilirsiniz. Lavabo, tuvalet ve duşakabin temizliği için gayet uygun bir çözüm olacaktır.

CAM VE AYNALAR

CAM VE AYNALAR

Cam ve aynaların temizliğini pürüzsüz bir şekilde yapan arap sabununu sulandırıp bir fıs fıslı şişeye koyarak kolayca kullanabilirsiniz. Sildiğiniz yüzeyleri güzelce kurularsanız hiç leke kalmayacaktır.

SAÇ YIKAMAK İÇİN

SAÇ YIKAMAK İÇİN

Son zamanlarda saç bakımı için doğal alternatifler arayan kadınların gözdesi arap sabunu olmuş durumda. İlk kullanımlarda saçınızı pek yumuşatmayacağı ve zor taranır hale getirdiği söylense de uzun vadede saçları yumuşacık ve pırıl pırıl yaptığı ve uzamasına yardımcı olduğu iddia ediliyor. Siz yine de emin olmadan denemeyin ve saç bakımı için kullanacaksanız doğal ve gerçek bir arap sabunu aldığınızdan emin olun...

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Temizlik hastası mısınız?