Evlerini sel basan aile 3 gündür dışarıda yaşıyor

Düzce’nin Akçakoca ilçesine bağlı Esmahanım Köyü’nde evlerini sel basan aile, kurtarabildikleri eşyalarıyla birlikte 3 gündür evlerinin önündeki yeşil alanda yaşıyor

21 Temmuz 2019, Pazar 19:25 Son Güncelleme:
A A

Düzce’de meydana gelen sel felaketi sonrasında Akçakoca ilçesine bağlı Esmahanım Köyü’nde yaşayan 4 kişilik Çalış ailesi, sel basan evlerinden güçlükle çıkarak kurtulabildiler. 

EVLERİNE GİRMEYİ BEKLİYORLAR

EVLERİNE GİRMEYİ BEKLİYORLAR

Selin devam ettiği süre boyunca evlerinin çevresinden ayrılmayan aile, yağışların durmasıyla birlikte evlerinden kurtarabildikleri eşyaları dışarı çıkardı. Balçıkla dolan evlerinin önüne çıkardıkları eşyalarla birlikte 3 gündür dışarıda yaşayan aile, ekiplerin çalışmasının tamamlanmasının ardından tekrar evlerine dönecekleri günü bekliyorlar.

“EVİMİZİN ETRAFINI KORUMAYA ÇALIŞIYORDUK”

“EVİMİZİN ETRAFINI KORUMAYA ÇALIŞIYORDUK”

Sel olduğu sırada evde olduklarını söyleyen Çalış ailesinin 15 yaşındaki çocukları Emirhan Çalış, "Evimiz bataklıkta. Bugün kepçelerle açtırabildik. Sel olduğunda evdeydik. Yağdığı akşamdan sabaha kadar dışarıdaydık. Evimizin etrafını korumaya çalışıyorduk. Bir anda yağmur bastırmaya başladı. Kapılarımızdan sular geldi.

“BOĞULMA RİSKİMİZ VARDI”

“BOĞULMA RİSKİMİZ VARDI”

Yattığımız yerde sırtlarımız su oldu. Bir anda kalktık. Evde bir de hamile ablam vardı. Pencereye kadar suydu. Aşağı atladığımızda su göğsümüze geliyordu. Boğulma riskimiz de vardı. Zorla kendimizi dışarı çıkardık ve komşuya sığındık. Evimizi de böyle bıraktık. 3 günden beri temizlemeye çalışıyoruz" dedi.

“YÜKSEKLERE GİDİN SEL GELİYOR”

“YÜKSEKLERE GİDİN SEL GELİYOR”

Anne Nilüfer Çalış ise, sel olduğu sırada dışarıda olduğunu ve evden çıkmaları için çocuklarına bağırdığını söyleyerek, "Yan taraftan gelirken evdekilere çıkın dışarı diye bağırdım. Yükseklere gidin sel geliyor dedim. Felaket geldi. Evleri, arabaları, insanları sel aldı gitti. Bizi de Allah korudu. 

“BAŞKA YERİMİZ OLMADIĞI İÇİN MECBUR DIŞARIDA KALIYORUZ”

“BAŞKA YERİMİZ OLMADIĞI İÇİN MECBUR DIŞARIDA KALIYORUZ”

Bize bir yardımcı lazım ama yardım eden yok. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Devlet de yapabildiği kadarını yaptı ama evlerimizi kullanamıyoruz, eşyalarımızı kullanamıyoruz. Dışarıda kalıyoruz. Başka bir yerimiz olmadığı için mecbur dışarıda kalıyoruz" şeklinde konuştu.

TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ

TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ

Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanı Mehmet Güllüoğlu, önceliklerinin Düzce’de su baskını ve toprak kayması sonucu kayıp olarak aranan 5 kişiye ulaşmak olduğunu belirterek, "Bir an önce hayatın olağan hale döndürülmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. "

"Devletin bütün imkanları seferber edilmiş durumda. Ancak çamurla mücadele, altyapı gibi bazı şeyler ancak belli zamanda tamamlanabiliyor. En kısa sürede hayatı normale döndürecek ihtiyaçları karşılamayı umuyoruz." dedi.


DÜZCE’DEKİ FELAKETTEN GÖRÜNTÜLER

DÜZCE’DEKİ FELAKETTEN GÖRÜNTÜLER

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Otomobilden dehşet çıktı…