'Evli erkekle ilişkiye giren tazminat öder'

'Evli erkekle ilişkiye giren tazminat öder'

28 Ağustos 2009, Cuma 11:10
A A
'Evli erkekle ilişkiye giren tazminat öder'

10 BİN TL’LİK DAVA

İzmir’de yaşayan Ayşe S., 3 yıl önce intihar eden eşi pilot binbaşı Murat S. ile 1.5 ilişki yaşayıp ‘kişilik haklarına zarar verdiği’ iddiasıyla Tülin A.’ya 10 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Ayşe S. dilekçesinde “Eşim ve Tülin A. internette tanışıp 1.5 yıl aşk yaşadı. Tülin S. hamile olduğunu söyleyince eşim evi terk etti. Ruhsal çöküntüye girdim, intihara bile teşebbüs ettim. Eşim eve döndü. Ancak beni terk etmesinin vicdan azabına dayanamayıp intihar etti. Bize bu acıları çektiren kişi cezasını çekmelidir” dedi.

YEREL MAHKEME REDDETTİ

Yerel mahkeme davayı reddetti. Temyize başvuran Ayşe S.’nin talebini yerinde gören Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi, Tülin A.’nın, evli olduğunu bilmesine rağmen davacının eşi ile duygusal ve cinsel ilişkiye girdiğini, bu nedenle tazminat ödemeye mahkum edilmesi gerektiğini belirtip kararı bozdu. Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’nin bu kararı cezayla sonuçlanırsa evli erkeklerle aşk yaşayan kadınların da tazminat ödemesi içtihatı da hukuka girecek.

‘ALDATMA EŞE SALDIRIDIR’

Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’nin kararında şöyle denildi: “Türk Medeni Kanunu’ndaki ‘Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar’ biçimindeki düzenleme gereğince, evli bir kimsenin evlilik dışı birlikteliği, diğer eşin sosyal kişilik değerlerine saldırı niteliğindedir. Bu eyleme, evliliği bilerek katılan kişi de diğer eşin uğradığı zarardan sorumludur. Davalı, davacının eşi ile evli olduğunu bilerek Borçlar Kanunu’nun 49’uncu maddesi gereğince manevi tazminatla sorumlu tutulmalıdır.

 Bahri KARATAŞ/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.