Evliliğe zarar veren 8 hatalı davranış

Evet, her ilişkinin kendi içinde dinamikleri farklıdır ama bazı davranışlar her ilişkide toksiktir. Bu davranışların affı da yoktur, telafisi de. Değiştirmediğiniz dönüştürmediğiniz sürece zarar görmeye devam edersiniz.

14 Nisan 2021, Çarşamba 17:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Gözleri devirme, küçümseyerek bakma

Gözleri devirme, küçümseyerek bakma

Gözleri devirme, küçümseyerek bakma gibi bazı mimikler içinde bulunulan durumu daha da kötüleştiriyor. Hal böyle olunca aşağılandığını, küçük düşürüldüğünü düşünen taraf için problemle ilgili konuşmak ve çözüm aramak imkansız hale geliyor. Bu durumda ya ortamı terk ediyor ya da iletişimi kesiyor. Boşanmanın en önemli belirleyicisi de bu oluyor. 

Anında savunmaya geçmek

Anında savunmaya geçmek

Herhangi bir saldırıya maruz kaldığında kişi kendini savunmaya başlıyor. Bunu da yaptığı hatayı kabul etmeyerek, aksine karşısındaki kişinin, bu hatayı yapmasına engel olmadığı için onu suçlayarak yapıyor. Bu durum, karşı tarafın da kendini savunmasına yol açıyor. Yaşananların sorunun çözümlenmesine hiçbir şekilde katkısı olmadığı gibi, içinde bulunulan durumu daha da kötüleştiriyor. 

Suçlayıcı konuşmalar

Suçlayıcı konuşmalar

“Sen her zaman...” ya da “Sen hiçbir zaman...” diye başlayan cümleler şikayet değil, suçlama içeriyor. Şikayet ve suçlama arasındaki fark büyük önem taşıyor. Bu nedenle tartışmalarda ikisini ayırmak gerekiyor. Şikayet şu şekilde olabilir: “Akşamları eve geldiğimizde benimle konuşmaman beni çok üzüyor.” 

Kıyaslama yapmak

Kıyaslama yapmak

Başka çiftlerin ilişkisiyle kendi ilişkinizi kıyaslamak size yalnızca mutsuzluk getirir. Herkesin yaşantısı, konumu ve beklentileri birbirinden farklıdır. Üstelik, bazı şeylerin göründüğü gibi olmama ihtimalini de aklınızda bulundurmanız gerekir. Başkalarını boşverin, kendi ilişkinizin gidişatını kendi dünyanızın sınırlarında değerlendirin.

Maddi konuları gizlemek

Maddi konuları gizlemek

Parasal problemler her yerde karşınıza çıkabileceği gibi ilişkinizde de çıkabilir. Parayla ilgili bir konu gündeme geldiğinde gerçekleri gizlemek yerine birlikte plan yapmak önemlidir. Bu ilişkinizi belki de daha sağlam bir zemine oturtmanızı da sağlayabilir. 

Kaçmak, tepkisiz kalmak ve her şey yolundaymış gibi davranmak

Kaçmak, tepkisiz kalmak ve her şey yolundaymış gibi davranmak

Kaçmak olay yerini terk ederek, kapıyı çarpıp çıkarak veya iletişim kanallarını kapatıp her şey yolundaymış gibi yaparak; donmak bedeniyle orada olsa dahi zihinsel ve ruhsal olarak olay yerinden tamamen uzaklaşarak; savaşmak ise öfke ile yanıt vererek oluyor. Bunların üçü de olay karşısında cevap yerine tepki vermek ve sağlıklı çözüm yollarını kapatmak anlamına geliyor.


Kendi duygularının farkında olmamak

Kendi duygularının farkında olmamak

Duygularınızı yeterince gözlemlerseniz onları anlatacak kelimelere de sahip olabilirsiniz. Örneğin sizi nelerin öfkelendirdiğini gözlemleyerek belirledikten sonra bunu ifade etmeniz de kolaylaşacaktır. İfade bulan duygular, beynin sağ ve sol yarım küresini bir araya getiriyor. Bu birleşme duygusal bozukluğu iyileştirmeye de yardımcı oluyor.


 Kendini değil, onu değiştirmeye çalışmak

Kendini değil, onu değiştirmeye çalışmak

Karşımızdaki insanları değiştirmeye çalışmak son derece yorucu. Değiştirmeye gücümüzün yeteceği biri varsa o da kendimiziz. Ona karşı kendi bakış açımızı, algımızı, yargımızı ve nihai olarak davranışımızı değiştirebiliriz. Eğer bir konu aynı yerde tıkanıp kalıyorsa, eğer aynı konu size batıp duruyorsa, muhtemelen sürekli aynı tepkiyi vererek karşınızdakinden farklı bir yanıt bekliyorsunuz. Oysa, “yarası olan gocunur.”

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Eski sevgiliye mesaj atmak için 5 bahane