Evlilik programlarını kaç kişi şikayet etti?

RTÜK Başkanı  Yerlikaya, 'Son günlerde televizyonlardaki evlilik programlarıyla ilgili yasalardan doğan haklarımızı kullanarak, müeyyide uyguluyoruz. Çünkü,  vatandaşlardan çok büyük tepkiler alıyoruz. Aldığımız şikayet sayısı 36 bini buldu' dedi

01 Nisan 2017, Cumartesi 18:50
A A
Evlilik programlarını kaç kişi şikayet etti?
RTÜK Başkanı Yerlikaya, Afyonkarahisar’da termal bir otelde yerel medya temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda, kamuoyunun tepkilerine ve kuruma gelen taleplere önem verdiklerini belirten Yerlikaya, "Dolayısıyla vatandaşlardan gelen tepkilere de dikkat ediyoruz.

Son günlerde televizyonlardaki evlilik programlarıyla ilgili yasalardan doğan haklarımızı kullanarak, müeyyide uyguluyoruz. Çünkü, vatandaşlardan çok büyük tepkiler alıyoruz. Aldığımız şikayet sayısı 36 bini  buldu." diye konuştu. Yerlikaya, bu programların uzun süre devam etmesi ve içeriğinde de  sorunların olmasından dolayı tepkilerin geldiğine işaret etti.        
 

'ÇOK SORUNLU İÇERİKLER VAR'


Formatı eskiyen programların radyo ve televizyonlarda yer bulmasında  zorluk çekeceğini anlatan Yerlikaya, şunları söyledi:        

Bunun karşısında RTÜK’de yasalardan doğan yetkimizi kullanarak,  müeyyide uyguluyoruz. Hakikaten çok sorunlu içerikler ve yayınlar var. Hepimiz  bunları görüyoruz. Yaklaşık 6-7 ay önce bu evlilik programları yapanları çağırdık  ve içerikte ne tür sorunları olduklarını anlattık. Program yapımcıları, ’biz  bunları mı yapmışız’, gerçekten çok ayıp etmişiz’ şeklinde söylemleri oldu.  Geçenlerde yine topladık. İçerikteki sorunları anlatarak, bu programların miadını doldurduğunu söyledik. Gereğini de yapmalarını istedik. Onun dışında başka bir  şey söylemedik. Birtakım şeyleri biz söylemişiz gibi lanse ettiler. Fakat bizim  söylediğimiz sadece bu.    


REYTİNG ORANLARINA GÖRE PARA CEZASI 


Yerlikaya, programın kaldırılmasıyla ilgili kararın, yayıncıların  kendisine ait olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:        

Bu programlar böyle devam ettiği sürece, müeyyidelerimizi uygulamaya  devam edeceğiz. Müeyyidemiz de reyting oranlarına göre para cezası.  Televizyonlara farklı farklı para cezaları gelebiliyor. Onların reytinglerinden kaynaklanıyor. Bir önceki ayın reklam gelirlerinin oranlarından kaynaklanıyor.  Reklam geliri fazlaysa, o televizyona fazla diğerine az gelebiliyor. Bunu zaman  zaman gazetelerde görüyorsunuz. ’Bu televizyona az, şuna çok, niye öyle’. Bu,  standart yüzde 1 veya 2 artırımlı parası. Yüzde 3’de verebiliriz. Bu artırımlı  para cezalarını veriyoruz. Sonuçta farklı farklı çıkabililiyor. Yayıncılarımız,  hedef kitleleri olan vatandaşlarımızın söylemlerine dikkat etmek zorundalar.  Bundan kaçamazlar. Kaçarlarsa ne olur, kendileri de zarar görür. Bu şekilde  eleştirilen reytingler, bu sefer düşmeye başlar."        

'EFENDİM SİZ SÖYLÜYORSUNUZ AMA ÇOK İZLENİYOR'


Yerlikaya, reytingi kolestrole benzeterek, "Reytingimiz fazla’  mazereti bence hiçte makul bir mazeret değildir. İnsanlar mutluluk içerisinde  severek izliyorsa, önemlidir. Yoksa lanet ederek ve kızarak izliyorsa, bu  reytingin hiçbir anlamı da yoktur. Bunu buradan net olarak söylüyorum. Çünkü  onlar bize verdikleri savunmalarda bunları söylüyorlar. ’Efendim siz söylüyorsunuz ama çok izleniyor’. İzleniyor ama kızarak izleniyor. Lanet ederek  izliyorsa, o zaman o reyting faydalı bir reyting değildir." diye konuştu.      

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.