Evlilikte yaş farkı: Fark nasıl kapatılır, nelere dikkat etmeli?

Evlilikte yaş farkı evlilik arifesindeki kişileri ve aileleri en çk endişelendiren konuların başında geliyor. 'İlişkide yaş farkı önemli mi, evlilikte yaş farkı kaç olmalı?' gibi sorular ilk gündemi oluştursa da asıl önemli konuda sevgiye odaklanmak. Peki birlikteliklerde yaş farkının neden olduğu sorunlar nasıl yumuşatılır... Ya da yaş farkının hayli açık olduğu birlikteliklerde bu fark nasıl kapatılır?

22 Ocak 2021, Cuma 15:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ona abilik-ablalık yapmayı bırakın

Ona abilik-ablalık yapmayı bırakın

Partnerinizden 10 yıldan fazla bir tecrübeye sahipseniz, ona öğütlerde bulunmanız, yanlışlarını düzeltmeye çalışmanız ya da onu yönlendirmeniz bir süre sonra hem siz hem de partneriniz açısından oldukça çekilmez bir hal alacaktır. Siz bu süreçlerden geçtiniz ve neyle nasıl baş edeceğinizi biliyorsunuz ve yardım etmek istiyorsunuz fakat partneriniz de sizin gibi mi düşünüyor? Unutmayın, partnerinizi çocuk gibi görmeye başlamanız ilişkinizin sonu olabilir.


 Olduğu gibi kabul edin

Olduğu gibi kabul edin

Her insan farklı bir karakteri, eğitim düzeyi, hayata bakış açısı vardır. Farklılıkların ileride sorun olmaması için tarafların birbirlerini olduğu gibi kabul etmeleri ve değiştirmeye çalışmamaları gerekir. Önemli olan evlilikte benzerliklerin artıların fazla olmasıdır. Çiftler ilişkilerinde yüzde 70-80 ilk bir uyum yakalamışlarsa ve ileride yaşanması muhtemel sıkıntıları göze alarak evlenebilirler.

 Yaş farkı nedeniyle son sözü büyük olana bırakmayın

Yaş farkı nedeniyle son sözü büyük olana bırakmayın

Yaşınızın büyük olmasından kaynaklanan otoriterlik nedeniyle son sözü siz söylemek isteyebilirsiniz. Daha fazla para ve deneyim sahibi olduğunuz için ilişkiye ağırlığınızı koymak istemeniz, partnerinizde hor görülme ve aşağılanma izlenimi yaratacağı için ilişkinizde çatırdamalar başlayabilir.

 Ortak ilgi alanları bulun

Ortak ilgi alanları bulun

İlişkinin monotonlaşmaması için evliliği canlı bir çiçekmiş gibi düşünüp onu sürekli beslemek gerekir. Sağlıklı ve mutlu bir beraberlik için çiftlerin ortak noktalarını bulup ön plana çıkarmaları gerekiyor. Hayat arkadaşlığının yanı sıra ekip ve takım arkadaşlığı da geliştirmek için her iki tarafın da yapmaktan mutluluk duyacağı çeşitli spor ya da sanat dallarında ortak zevkler bulunup bunlara yönelmesi evliliklerini destekler.

 Yaş farkının özgüvensizliğe neden olmasına izin vermeyin

Yaş farkının özgüvensizliğe neden olmasına izin vermeyin

Yaşınızın partnerinizden büyük olması nedeniyle birliktelik sürdürdüğünüz karşı cinsin katılımda bulunduğu sosyal faaliyetlerde karşılaştığı ilgiyi yadırgamanız kaçınılmaz bir durum olacaktır. Yaş farkı nedeniyle sahiplenme duygusunun oldukça yoğun bir halde yaşandığı bu safhada, genç olan karşı cins üzerinde kurmaya çalışacağınız ilgi ve alaka ilişkinizin olumsuz yönde gelişmesine neden olacaktır.


 Sosyal ortamlardaki gerginlikleri partnerinize yansıtmayın

Sosyal ortamlardaki gerginlikleri partnerinize yansıtmayın

Partnerinizden yaşça olgun bir kadınsanız, sosyal ortamlarda gözlerin üzerinizde olması yaşayacağınız problemlerin başında gelmektedir. Türk toplumunun alışık olmadığı ve şiddetle yadırgadığı yaş farkı, sosyal alanlarda kendinizi rahatsız hissetmenize neden olacağından, karşılaştığınız tepkilerin ruhsal sonuçlarını partnerinize yansıtarak sağlıksız bir ilişkiye neden olabilirsiniz.

 Peki ya cinsel yaşam?

Peki ya cinsel yaşam?

Yaş farkından dolayı yaşanabilecek sorunların en önemlilerinden biri de çiftler arasındaki cinselliktir. Erkeklerde cinselliğin durduğu bir dönem olmasa da azaldığı bir andropoz dönemi olur, kadınlarda ise ortalama 48 yaşından sonra menopoz dönemi başlar. Türkiye şartlarında, kadının yaşça büyük olma ihtimali göz önüne alınırsa, bir ve birden fazla çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için yaş farkı ve menopoz dönemi ciddi sorunları da beraberinde getirecektir. Erkeklerin andropoz döneminde ve sonrasında çocuk sahibi olmaları mümkünken, kadınların menopoz sonrası çocuk sahibi olmaları mümkün değildir. Bu durum ilişkilerde ciddi tartışmalara neden olabilir. Ancak hem kadınlar hem de erkekler için hem menopoz döneminde hem de andropoz döneminde cinsellik bitmez, sadece şekil değiştirir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Konumuz ghosting: Ümit verip sonra da ortadan kaybolduğunuz bir kişiye atabileceğiniz 9 özür mesajı