Evlilikte yaş farkı gerçekten önemli mi?

Evlilikte yaş farkı, özellikle basının ünlülerin özel hayatına dair en çok irdeledikleri konuların başında geliyor. Sık sık ünlü çiftlerin evliliklerinde yaş farkı eleştiriliyor, pek çok kişi bu nedenle topa tutuluyor. Hal böyle olunca sokaktaki vatandaş kendi ilişkisini mercek altına alıyor. Evlilikte yaş farkı ilişkilerin gündemine oturuyor. "Evlilikte yaş farkı kaç olmalı? Yaş farkı evliliğimi etkiler mi?" gibi sorular kafaları kurcalıyor. Peki evlilikte yaş farkı gerçekten önemli mi? Ya da evlilikte yaş farkı kaç olmalı? Bu soruların kesin bir cevabı olmasa da ABD'li bilim insanları bir istatistik hazırlamış.

02 Haziran 2020, Salı 14:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yaş farkı arttıkça boşanma oranı da artıyor

Yaş farkı arttıkça boşanma oranı da artıyor

ABD’li araştırmacılar, 3 bin kişinin katılımıyla yaptıkları incelemede bir genellemeye varmaya çalıştı. ABD’nin Emory Üniversitesi’ne bağlı İktisat Fakültesi profesörlerinden Andrew Francis ve Hugo Mialon ile Michigan State Üniversitesi’nden Randal Olsen bu makro datayı bilgiye çevirdi ve sonuçlarını kamuyla paylaştı. Araştırmaya göre, evli çiftler arasındaki yaş farkı arttıkça boşanma oranı da artıyor. Bunun sadece 10 ve üzeri yaş farkı olan çiftler için olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz... İşte araştırmadan çıkan istatistiki veriler...

İdeal yaş farkı ne mi?

İdeal yaş farkı ne mi?

3 bin kişinin katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre, aralarında 20 yaş fark bulunan evli çiftlerin yüzde 95’i, 10 yaş fark bulunanların ise yüzde 39’u boşanıyor. Şaşırtıcı gelebilir ancak aralarında 5 yaş fark bulunan çiftlerin evlilikleri de yüzde 18 oranında boşanmayla sonlanıyor. Aralarında 1 yaş fark bulunan evli çiftlerin boşanma orası ise yüzde 3. Bu da çalışmadan çıkan en olumlu sonuç olduğu için, “evlilik için çiftler arasındaki en ideal yaş farkı 1’dir” demek mümkün...

Cinsellik etkin rol oynuyor

Cinsellik etkin rol oynuyor

Araştırmada, yaş farkı arttıkça boşanmaya yol açan nedenler bilimsel olarak açıklanmazken, erkeklerin orta yaşı geçtikten sonra cinsel isteğinin azalmasına karşılık kadınlarınkinin artmasının sonuçlarda etkili olduğu belirtiliyor. Yaş farkı arttıkça çiftler arasındaki cinsel sorunlar artarken, çocuk sahibi olmanın ise evlilikleri kurtardığı belirtiliyor.


İlk 2 yıl kritik

İlk 2 yıl kritik

Evli çiftlerin ilk 2 yılı başarılı bir şekilde atlattığı durumlarda ise boşanma risklerinin yüzde 43 azaldığına dikkat çekildi. Ancak 10 yılı aşan evliliklerde, boşanma oranının yüzde 94 arttığı bildirildi.

Çocuk kurtarıcı olabilir

Çocuk kurtarıcı olabilir

New York Post’a konuşan Randal Olsen, evliliklerinde bir çocuk sahibi olan çiftlerin yüzde 76 oranda daha az boşandığını kaydetti. Olsen, “Çocuk sahibi olmak boşanmayı geciktirebilir ancak çocuk demek ilişkide daha yüksek tansiyon ve tartışma, daha çok harcama, daha çok talep ve daha çok vakit demek. Bunlar da çoğunlukla boşanmaya yol açıyor” şeklinde konuştu.

Tamamen karakter özelliklerine bağlı

Tamamen karakter özelliklerine bağlı

Ancak ‘alınan tüm önlemlere rağmen’ evlilikler yine de yürümeyebiliyor. Araştırma ekibinden Hugo Mialon, “Bu tamamen kişilerin karakteristik özelliğiyle ilgili bir durum ve bunun için yapılacak bir şey yok. Belki de belli karakteristik özelliklere sahip çiftler arasındaki boşanma nedenleri incelenebilir” şeklinde konuştu.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşık olma korkusu filofobi nedir?