Evrenden gelen en eski ışık

Evrenden gelen en eski ışık

Dünya'ya yaklaşık 13 milyar ışık yılı ötede meydana gelmiş olan bir yıldızlar kümesinin patlaması tespit edildi

02 Kasım 2009, Pazartesi 14:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiliz bilim adamları, evrenin başlangıcı olarak kabul edilen ve Dünya’ya yaklaşık 13 milyar ışık yılı ötede meydana gelmiş olan bir yıldızlar kümesinin patlamasını tespit etti. 

İngiliz "Nature" bilim dergisinde çıkan habere göre, patlamadan yaklaşık 13 milyar yıl sonra geçen nisan ayında tespit edilebilen ve "GRB 090423" adı verilen gama ışınları, "karanlık çağ" adı verilen dönemde meydana geldiği için bilim adamları arasında büyük heyecan yarattı. 

Derginin haberinde, evrende yaklaşık 13,7 milyar yıl önce meydana gelen büyük patlamadan 400 bin yıl sonra oluşan "karanlık çağ"da elektronların ve protonların atomları eksi veya artı elektrik yüküyle doldurduğu, bu nedenle yıldız ışıklarının neredeyse tümüyle izole edildiği ve evrenin karanlık olduğu belirtildi. 

REKORA 150 MİLYON YIL FARK ATTI

Evrenin, büyük patlamadan ancak 800 ila 900 milyon yıl sonra atom ve moleküllerin mor ötesi ışınlarla iyonize edilmesinden, yani elektriklenmesinden sonra ışıklı hale geldiği kaydedildi. Bilim adamları, bugüne kadar tespit edilebilen en eski yıldız patlamasının "GRB 090423"ten en az 150 milyon yıl daha sonra meydana geldiğine işaret etti. 

Warwick Üniversitesi araştırmacılarından Andrew Levan, "Yıldızların ilk kez ortaya çıkmaya başladığı bir zamana bakabilmek çok heyecan verici" derken, Leicester Üniversitesinden Niel Tanvier, yeni tespitin kendilerine evrenin başlangıcına bakma olanağı sunduğunu söyledi. 

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türk yapımı Necroman kısa filmi 20 ödüle layık görüldü