'Evreni Tanrı yaratmadı'

'Evreni Tanrı yaratmadı'

İngiliz fizikçi ve evrenbilimci Stephen Hawking, yeni kitabında 'Evren'in var olması için Tanrı'ya gerek olmadığını' öne sürdü

03 Eylül 2010, Cuma 08:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in Amerikalı fizikçi Leonard Mlodinow ile birlikte yazdığı ve 9 Eylül’de piyasaya çıkacak olan “The Grand Design” (Büyük Tasarım) isimli kitaptan bazı bölümler, Times gazetesinin bilim ekinde yayımlandı.

Hawking kitapta, “Yerçekimi kanununun varlığı, Evren’in kendisini yoktan var etmesine olanak tanıyor. Evren’in ve bizim var olma nedenimiz ‘kendi kendini yaratmadır’.

Tanrı’nın fitili ateşleyip Evren’i harekete geçirmesine gerek yok” diyor. Bu ifadeler, Hawking’in 1988’de yazdığı “Zamanın Kısa Tarihi” isimli kitabındaki sözlerinden belirgin biçimde farklılık gösteriyor.

Hawking bu kitabında, “Tamamlanmış bir teoriye ulaşırsak bu insan aklının nihai zaferi olacaktır. Çünkü o zaman Tanrı’nın düşüncelerini bileceğiz” demişti.

Hawking, geçen haziran ayında yaptığı bir açıklamada ise “Soru şu: Evren’in oluşma şekli Tanrı tarafından bizim anlayamayacağımız nedenlerle mi seçildi yoksa bilimin kurallarıyla mı belirlendi?

Ben ikincisine inanıyorum. İsterseniz bilim yasalarını ‘Tanrı’ olarak adlandırabilirsiniz. Ama bu görüşüp soru sorabileceğiniz bir Tanrı olmaz” demişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'nin en iyi 10 bisiklet rotası