'Ey Nobel sen nasıl ödül dağıtıyorsun?'

Erdoğan, AK Parti'nin bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada "Barış ödülü almış olan Baradey, şu anda askeri darbeyi gerçekleştiren hükümetin cumhurbaşkanının birinci yardımcısıdır. Ey Nobel, sen nasıl barış ödülleri dağıtıyorsun ki bu kişiler askeri darbe yapanların yanında yer alıyor" dedi

08 Ağustos 2013, Perşembe 16:16
A A
'Ey Nobel sen nasıl ödül dağıtıyorsun?'

İşte Erdoğan’ın konuşmalarından satırbaşları:

Kimsenin diğerine üstünlük taslamadığı bir ortak zemini inşa etmeyi sürdüreceğiz. 76 milyonun değerleri özellikle de yaşam tarzları bizim teminatımız altında oldu. Belediye başkanlığımdan bugüne kadar hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale edilmesine göz yummadık. Demokrasiyi özgürlükleri savunduk. Biz kendimizi başkalarına göre farklı bir konumda görmedik. Bize zulmettiler, ama biz sabrettik. Bir grubunda kendini üstün görmesine müsaade göstermedik.

Biri çıkar da ben üstünüm, ben hukukun üzerindeyim, ben seçkinim. Eğer böyle bir yanlışın içine girecek olursa, hatta hatta ben elitim derse, dayatma girişimine girerse orada özgürlük ortadan kalkar. Orada saygı ortadan kalkar.

'YENİ BİR TAVIR BEKLİYORUZ'

Bu güzel bayram gününde vatandaşlarımdan bir kez daha birbirlerine karşı hoşgörüyü yüceltmeyi rica ediyorum. Siyasi partilerimizden STK’lardan kanaat önderlerimizden artık farklı bir dille üslupla bu ülkede kardeşliği daha da yüceltecek, birliğimizi daha da güçlendirecek yeni bir tavır beklediğimizi ifade etmek istiyorum.

'KİMSEYE ÜÇ ÇOCUK İÇİN SİLAH DAYATMIYORUZ'

Hani “Bizim yaşam tarzımıza karışıyor. Nereden çıktı bu üç çocuk meselesi” diyorlar. Böyle bir yasa yok. Ben sadece bir başbakan olarak en az üç çocuğu tavsiye ediyorum. Bu benim en doğal hakkımdır. Kimseye kalkıp da silah dayatmıyoruz. Yasal bir mecburiyette yok. Ben hanım kardeşlerimize gelin bu millete üç çocuk hibe edin, lütfedin diyorum. Bu milletin güçlü olması lazım. O da nereden geçiyor, insan denilen şerefli mahluktan geçiyor. Bu insanı işte bu anneler yetiştirecek. Ha yapmayacak, yapmasın.

'PUTİN SÖYLEYİNCE OLUYOR DA…'

Öyle bir derdimiz yok. Ama biz Ak Parti olarak böyle bir teklifi yapıyoruz. Yasa da getirmedik. Bu isteğe bağlı. Bunu da müsaade edin de söyleyeyim bari. Yani bunu Rusya’da Putin söylediği zaman oluyor da, Türkiye’de Tayyip Erdoğan söylediği zaman niye rahatsız oluyorsunuz?

Avrupa ülkelerinde çok ciddi parasal yardım yapılıyor. Biz daha bu tür desteklere girmedik. Niye rahatsız oluyorsunuz? İnşallah ben annelerimize güveniyorum. AK Parti’ye gönül veren annelere güveniyorum.

Tabi babalara da ciddi manada destek olması gerektiğini hatırlatıyorum. Parti olarak bugüne kadar yaptığımız gibi bizler her attığımız adımda ülkemizin geleceğini inşallah onun imarını yapıcı adımlarla tesis etmeye çalışacağız. Kibiri, hoşgörüsüzlüğü, kırıcılığı biz yanımıza yaklaştırmadık.

Bayrama burukluklarla giren dostlarımız var. Biz dünyanın tüm mazlumlarının acı ve kederini yüreklerimizde hisseden bir milletiz. Aynı şekilde bayram coşkumuzu bayram sevincimizi o insanlara hissettirmek, bayramda onları özellikle hatırlamak bizim boynumuzun borcudur. Hatırlatmak bizim ayrıca asli görevimiz.

'MURSİ DAHA NE YAPACAKTI?'

Sayın Mursi seçimle geldi. Yüzde 52 oy oranıyla geldi. Mursi Mübarek döneminden kalma kabineyle yönetti Mısır'ı. Her kesimi kucaklamadı diyorlar.  Mısır'ın birçok yerinde eylem yapılıyor ama şiddet yok. Bunu niye göz ardı ediyorsunuz? Seçilmiş cumhurbaşkanı içeride. Bu reva mı? Mursi'ye gönül verenler şiddete meyillenmediler. Birileri bana haber gönderiyor. Erdoğan niye askeri darbe diyor. Uluslararası siyasi literatürde bunun adı darbedir. Bu bayram gününde şunu özellikle hatırklatmak istiyorum. Mısır halkı asla yalnız değildir. Birileri Mısır'daki haksızlığı görmeyebilir. Biz Mısır'daki kardeşlerimizi görüyor, acısını yüreğimizde hissediyor ve onları destekliyoruz.

İnanıyorum ki tüm müslümanlar Mısır'ın haklı mücadelesini görüyor ve gıptayla bakıyorlar. Mısır'ın bir an önce bu acıları geride bırakmasını yürekten temenni ediyorum.

'ÇOK ENTERESAN BİR ÖRNEK VERECEĞİM'

Size çok enteresan örnek vereceğim. Baradey Nobel Barış Ödülü almış. Bayan Kerman’da barış ödülü almış bir gazetecidir. Çok ilginç bir örnek bu.

'EY NOBEL SEN NASIL BARIŞ ÖDÜLÜ DAĞITIYORSUN?'

Barış ödülü almış olan Baradey, şu anda askeri darbeyi gerçekleştiren hükümetin cumhurbaşkanı birinci yardımcısıdır. Ben şimdi Nobel’e sesleniyorum. Eyyy Nobel, sen nasıl barış ödülleri dağıtıroyrsun ki bu kişiler askeri darbe yapanların yanında yer alıyoruz.

Sen nasıl barış ödülleri dağıtıyorsun ki işte Kerman Mısır’a girmek istedi, bak Mısır’a sokmadılar. Hani? İki yerde iki ayrı tuzak. O da Nobel barış ödülü almış, o da almış.

Şu ana kadar ortaya koyduğunuz tavır nedir? Niye? Adamına göre muamele.

'YÜZDE 40 ARTIŞ YAPTIK'

Memurlarımızı temsil eden toplu görüşmelerin ardından 2014-2015'e dair düzenlemelerde anlaşmaya varıldı. Bakanımız da mücadeleyi açıkladı. Memurlarımızın taban aylıklarında 175 TL iyileştirme yaptık. 1 milyon 900 bin memur emeklisine yüzde 40 artış yaptık. Öğretmenlerimizin eğitim-öğretim tazminatlarını ilk yarıda 75 lira ikinci yarıda 75 lira artırdık. Taban artışıyla beraber maaşları net olarak 273 lira artmış olacak. 4/C çalışanlarının  taban aylıklarını artırdık. Üniversite mezun bir 4/C'linin maaşı 1576 lira olacak.

Önümüzde toplamda yedi ay var. Mart yerel seçimlerine yedi ayımız var. Tüm ülkemizde yerel olarak Ak Parti olarak misyonumuzu il ve ilçelerimize yaymak için kapı kapı dolaşmaya var mısınız?

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.