Eyüp'te erken okunan ezanın sırrı çözüldü

Orucu erken açtıran caminin emekli hizmetlisiymiş

08 Eylül 2009, Salı 17:30
A A
Eyüp'te erken okunan ezanın sırrı çözüldü

Eyüp Sultan Camii'de dün ezanı erken okuyarak, vatandaşlara oruçlarını 7 dakika erken açtıran emekli hizmetli çıktı. İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, camide imam ve müezzin 6 kişi bulunduğunu, birinin izinli olduğunu belirterek, diğer 5 görevli hakkında idari soruşturma açtı. Prof. Dr. Çağrıcı, “Oruçlarını sehven vaktinden önce açanların bir günlük oruçlarını Ramazan'dan sonra kaza etmeleri gerekir” dedi.
“Bu müessif olaydan dolayı değerli halkımızdan özür dilerim” diyen Prof. Dr. Çağrıcı yaptığı yazılı açıklamada, şunları söyledi:
“Akşam ezanını bu caminin kayyımlığından emekli olan bir kişi, sehven vaktinden 7 dakika önce okumaya başlamış, dışarıdan ikaz edilmesi üzerine ezanı yarıda kesmiş, vakti gelince de yeniden okumuştur. Bu arada ilk okunan ezanı duyan bazı vatanşlarımızın oruçlarını açtıkları bildirilmektedir.
Eyüp Sultan Camii'nde 2 imam-hatip, 4 müezzin-kayyım(hizmetli, temizlik görevlisi) bulunmaktadır. Bunlardan bir müezzin halen raporludur. Diğer 5 görevli hakkında idari soruşturma başlatılmış olup, gereken yapılacaktır.”

 

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.