Facebook asılsız haberlere savaş açtı (Asılsız haberleri tespit etmeye yönelik ipuçları)

Facebook asılsız haberlere savaş açtı (Asılsız haberleri tespit etmeye yönelik ipuçları)

Kullanıcıları asılsız haberlere karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan bir eğitim aracını hizmete sokan Facebook, bugün de gazetelere konuyla ilgili tam sayfa ilan verdi

06 Ekim 2017, Cuma 10:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Facebook, kullanıcıların asılsız haberleri tespit etmesine yardımcı olacak yeni bir eğitim aracını Türkiye’deki kullanıcıların hizmetine sundu.

“Asılsız Haberleri Tespit Etme Kılavuzu', dikkat çekmesi amacıyla Türkiye’de Facebook kullanan 44 milyon insanın Haber Kaynağı’nın en tepesinde beliriyor. Tıklandığında da, asılsız haberleri tespit etmeye yönelik ipuçları gösteriliyor. 

Asılsız haberlerle mücadele kapsamında Türkiye’de Kadir Has Üniversitesi ile işbirliği yapan Facebook, bugün de gazetelere tam sayfa ilan vererek, kılavuzu bir de buradan yayımladı.  
 

FACEBOOK'TAKİ BİLİNÇLENDİRME METNİ ŞÖYLE:


Facebook'ta asılsız haberlerin yayılmasını durdurmak istiyoruz. Yaptığımız çalışmalar hakkında daha fazla bilgi alın. Asılsız haberlerin yayılmasını durdurmak için çalışmalarımız devam ederken, dikkat etmeniz gereken noktalarla ilgili bazı ipuçları vermek istiyoruz:

Başlıklara şüpheyle yaklaşın: Çoğu zaman asılsız haberlerin, tamamı büyük harflerle yazılmış ve ünlem işareti eklenmiş dikkat çekici başlıkları vardır. Başlıktaki sarsıcı iddialar size inanılmaz geliyorsa, muhtemelen inanmamanız gerekir.

İnternet adresine (URL) yakından bakın: Sahte veya taklit bir internet adresi (URL), asılsız bir haberi işaret ediyor olabilir. Pek çok asılsız haber sitesi, internet adresinde (URL) küçük değişiklikler yaparak gerçek haber kaynaklarını taklit etmektedir. Siteye giderek internet adresini (URL) gerçek kaynaklarla karşılaştırabilirsiniz.

Kaynağı araştırın: Haberin, doğruluk konusunda itibarlı, güvendiğiniz bir kaynak tarafından yazıldığından emin olun. Haber tanımadığınız bir kuruluştan geliyorsa, daha fazla bilgi almak için "Hakkında" kısmına bakın.

Yazı biçiminin olağandışı olup olmadığına dikkat edin: Pek çok asılsız haber sitesinde yazım hataları veya tuhaf sayfa düzenleri olur. Bunları görürseniz habere dikkat edin.

Fotoğraflara dikkat edin: Asılsız haberler çoğu zaman üzerinde oynanmış görüntüler veya videolar içerir. Bazen fotoğraf gerçek olduğu halde bağlam dışında kullanılmış olabilir. Nereden geldiğini doğrulamak için fotoğrafı veya görüntüyü internette aratabilirsiniz.

Tarihleri inceleyin: Asılsız haberlerdeki tarih ve saat çizgisi mantıksız olabilir veya olayların tarihleri değiştirilmiş olabilir.

Kanıtları kontrol edin: Yazarın kaynaklarını kontrol ederek doğru olduklarından emin olun. Kanıt olmaması veya adı belirtilmeyen uzmanlara güvenilmesi haberin asılsız olduğunu işaret edebilir.

Başka haber kaynaklarına bakın: Aynı haberi bildiren başka haber kaynağının olmaması, haberin asılsız olduğunu gösterebilir. Haber, güvendiğiniz birden fazla kaynak tarafından bildiriliyorsa, haberin doğru olma ihtimali daha yüksektir.

 Haber bir şaka mı? Bazen asılsız haberler ile mizahı veya hicvi ayırt etmek zor olabilir. Haber kaynağının parodi konusunda tanınmış olup olmadığını kontrol edin ve haberin detaylarından ve tonundan sadece eğlence amaçlı olup olmadığını anlamaya çalışın.

Bazı haberler kasten yanlış bilgi içerir: Okuduğunuz haberler hakkında eleştirel bir yaklaşımla düşünün ve sadece güvenilir olduğunu bildiğiniz haberleri paylaşın.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Acemi kampçılara rehber: Temel kamp malzemeleri