Facebook ilanından 2020 Grammy Ödülleri'ne: Altın Gün

Müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden olan 62. Grammy Ödülleri için adaylar açıklandı. Bu yılki En İyi Dünya Müziği kategorisine Hollanda'da kurulan, 70'lerin Türkçe rock müziğini seslendiren Altın Gün grubu damga vurdu. Grammy adaylarının açıklanmasının ardından en çok sorulan soru 'Altın Gün kimdir' oldu. Hollanda'da ve 6 kişiden oluşan grubun içinde 2 Türk var. Altın Gün ile ilgili merak edilenleri, grubun solisti Merve Daşdemir anlattı./ Mine Bozkurt

26 Kasım 2019, Salı 10:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Önceki Fotoğraflar
Google Translate’ten isim buldu

Google Translate’ten isim buldu

-Altın Gün isminin çıkış noktası nedir?

Basist Jasper Verhulst, Google çeviri sayfasına “Golden Day” yazarak Altın Gün ismini bulmuş. Altın Gün ismini önerince ben de onun Türkiye’deki altın günü toplanmalarını bildiğini düşündüm ancak bilmiyordu, dolayısıyla komik bir tesadüf oldu. Grubun ismine böylece karar kıldık.


'Aday olacağımızı hiç düşünmedik'

'Aday olacağımızı hiç düşünmedik'

-Grammy maceranız nasıl başladı? Aday olmak size ne hissettirdi?

Geçtiğimiz ekim ayında Amerika turnemiz sırasında Grammy Akademisi yetkilileri ofislerine davet etmişlerdi. Tanışmıştık aslında. O zaman çok da önemsememiştik. Uzun listede olduğumuzu biliyorduk ama aday olacağımızı düşünmemiştik.

Grammy’lere aday gösterilmek çok gurur okşayıcı. Benim için özellikle yorumladığımız şarkıların yaratıcılarını bu şekilde onurlandırmak çok anlamlı.


'Yabancılar bambaşka bir kulakla dinliyor'

'Yabancılar bambaşka bir kulakla dinliyor'

-70’lerin Türk müziğinin kült isimlerini Avrupa’da sevdirmeyi nasıl başardınız?

Grubun Amsterdam’da kurulmuş olması dolayısıyla konserlere burada başladık ve Türkiye’den çok yurt dışında konserler verdik. İnsanlar her yerde bu şarkıları çok seviyor. Yabancı seyirci bambaşka bir kulakla dinliyor, bizim melodilerimiz onlara çok yeni geliyor. Müziğin evrenselliğine, tüm kültürler ve dillerden öteye geçip farklı geçmişlerden gelen insanları buluşturmasına birebir o an şahit olmak çok özel bu açıdan. Konserlerimizdeki pozitif kültürel etkileşim yayılarak çoğaldı ve bizi buraya taşıdı diye düşünüyorum.

Altın Gün grubunu şimdi heyecan dolu bir dönem bekliyor. Grammy 2020’nin En İyi Dünya Müziği kategorisinde Gece albümüyle yarışacak olan Altın Gün’ün rakipleri; What Heat, Bokanté & Metropole Orkest Conducted By Jules Buckley, African Giant, Burna Boy, Fanm D'Ayiti, Nathalie Joachim With Spektral Quartet, Celia, Angelique Kidjo.

Grammy Ödülleri, Ocak 2020'de sahiplerini bulacak.

Altın Gün'ün Nisan 2019'da çıkan Gece albümünde yer alan şarkılar şöyle:

Yolcu (Neşet Ertaş), Leyla (Neşet Ertaş), Anlatmam Derdimi (Aşık Veysel), Derdimi Dökersem (Aşık Veysel), Ervah-ı Ezelde (Aşık Sümmani) ,Süpürgesi Yoncadan, Gesi Bağları, Kolbastı, Şoför Bey

#PostaSpotify

Gece albümünü dinlemek için tıklayın

Mine BOZKURT/ mine.bozkurt@posta.com.tr

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Farklı dünyaları tek bir karede birleştiriyor