Facebook sizi iyi tanıyor!

Facebook sizi iyi tanıyor!

Facebook'un sizi, en yakınınızdakilerden bile daha iyi tanıdığını biliyor muydunuz?

25 Ocak 2015, Pazar 20:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Arkadaşlarınızın sizi iyi tanıdığını düşünüyorsanız, yeni bir araştırma fikrinizi değiştirebilir. University of Cambridge ve Stanford University'den araştırmacılar, geliştirdikleri bir bilgisayar modeliyle sadece Facebook üzerindeki bilgileri kullanarak bir kimsenin kişiliğini belirleyebiliyorlar.

Araştırmacıların 17.000'den fazla Facebook kullanıcısının üzerinde test ettiği algoritma, bir kişilik testinden ve "beğenmelerden" faydalanıyor. Testte her kişinin beş farklı kişilik özelliğinin puanlandırıldığı, ardından bu puanların kişinin Facebook etkinliğiyle karşılaştırılarak beğenmeler ve belirli kişisel özellikler arasında bağlantılar kurulduğu söyleniyor.

Algoritma, yeteri kadar veri sağlandığında kişinin kişisel özelliklerini insan katılımcılara göre daha iyi tahmin edebiliyor. Algoritmanın bir iş arkadaşını yenmesi için 10 beğenmeye erişmesi, oda arkadaşını geçmesi için 70 beğenmeyi bilmesi, ebeveyn veya kardeşi geçmesi için 150 beğenmeye ulaşması yeterli oluyor. Algoritma, 300 beğenmeyi görebilirse sizi eşinizden bile iyi tanıyabiliyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences'ta yayınlanan araştırma, onu yöneten Youyou Wu'ya göre kişilik analizinin insanlardan bilgisayarlara geçebileceğini gösteriyor.

Resimlerle: 2013'ün en iyi 23 sosyal oyunu!

Kaynak: CHIP Online

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NASA, Mars'ta görüntülenen buzlu kum tepelerinin fotoğraflarını paylaştı