Facebook'un Brezilya Yöneticisi Tutuklandı

Brezilya hükümet birimlerinin isteklerine uymayan Facebook, beklenmedik bir cezayla karşılaştı

05 Mart 2016, Cumartesi 02:12
A A
Facebook'un Brezilya Yöneticisi Tutuklandı

Apple ve FBI arasındaki tartışma devam ederken, diğer teknoloji şirketleri de benzer sorunlarla karşılaşmaya başladı. Kullanıcılarının bilgilerini paylaşmayı reddettiği için devlet birimleriyle sorun yaşayan şirketlere Facebook da katıldı. Brezilya hükümet birimlerinden gelen bir isteği göz ardı eden Facebook, beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Şirketin Brezilya’daki yöneticisi polis tarafından tutuklandı.

402-facebook[1]

 

Tutuklanma kararı, 2014 yılında yaşanan bir olay yüzünden alındı. Brezilya’da faaliyet gösteren yerel bir uyuşturucu çetesini çökertmek için Facebook’tan yardım isteyen güvenlik birimleri, şirketten bu suç örgütüyle ilişkili kişilerin bilgilerini paylaşması. Ancak polis tarafından istenilen bu veriler Facebook’a değil, şirketin sahip olduğu bir diğer uygulama olan WhatsApp’a aitti. Bu WhatsApp verilerini polisle paylaşmayı kabul etmeyen birkaç aydır kararı uymadığı her gün için para cezasına çarptırılıyordu. Üstelik bu ceza son haliyle günde 250 bin dolara kadar ulaşmıştı. Bu para cezalarının fayda etmediğini gören Brezilya yönetimi son olarak da şirketin Brezila yöneticisini tutukladı. Yaşanan bu olay sonrası sosyal medya devinin nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

E3 2016’da Call of Duty Rüzgarları Esecek

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.