Faciaya neden olan römorkör için dev vinç geldi

İzmir'deki Alaybey Askeri Tersanesi'ndeki havuzda yan yatınca 2'si sivil 8'i asker 10 personelin şehit olduğu 'TCG Değirmendere' adlı askeri römorkörünün tekrar yüzdürülmesi için çalışma başlatıldı

13 Ocak 2014, Pazartesi 12:35
A A
Faciaya neden olan römorkör için dev vinç geldi

Alaybey Askeri Tersanesi’nde, geçen 23 Aralık’ta meydana felen faciada, Mersin bölgesinde görevli, Donanma’ya bağlı ’TCG Değirmendere’ römorkörü, bakımının ardından denize indirilirken Y128 numaralı havuzda yan yattı.

Kazada, Astsubay Başçavuş Veysel Gündoğdu, erler Süleyman Mert Paşalı, Fehmi Kocaman, Alican Bülbül, Semih Sözen, Serdar Baloğlu, Rıdvan Çöpçü, Yavuz Arslan, işçiler Cafer Kırbaş ve Ercan Biçer, şehit oldu.

Soruşturma kapsamında, olay günü havuzlama mühendisi olarak görev yapan sivil personel Ö.U. da tutuklandı.

YÜZER VİNÇ GELDİ

Kazanın ardından sivil ve askeri mühendislerden oluşan bilirkişi heyetinin yanı sıra askeri savcılığın da incelemelerini tamamlanmasının ardından römorkörün tekrar yüzdürülmesi için çalışmalara başlandı.

Tersanedeki vinçlerin yetersiz kalması üzerine bu kez Gölcük’teki Donanma Komutanlığı’ndan 600 ton kaldırma kapasiteli yüzer vinç getirildi. Bununla birlikte yüzdürme çalışmalarında kullanılacak olan vinç sayısı da, 4’e çıktı. Vinçlerin mühendislerin belirlediği kaldırma noktalarından römorköru kaldırıp yüzdürmeye çalışacakları bildirildi. Bu çalışmanın birkaç gün sürebileceği bildirildi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...