Fahrettin Koca uyardı: En az 12 saat dışarı çıkmayın

Fahrettin Koca uyardı: En az 12 saat dışarı çıkmayın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sakarya'da havai fişek fabrikasından meydana gelen patlamada havaya karışan zehirli gazlara karşı uyarıda bulundu. Patlamada, son bilgilere göre 4 kişi vefat etti, 3 kişi aranıyor. 114 yaralıdan 92'si taburcu edildi.

03 Temmuz 2020, Cuma 18:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "SAKARYA HENDEK’TE, havai fişek fabrikasındaki patlamaya yakın bölgelerde, havaya karışan ZEHİRLİ GAZLARA KARŞI tedbirli olmalıyız. En az 12 saat dolana kadar dışarı çıkılmamasını, kapı ve pencerelerin kapalı tutulmasını, klimaların çalıştırılmamasını öneriyoruz." ifadelerini kullandı.


“Kimyasal bir tepki var mıdır?”

Bakan Koca, “Kimyasal bir tepki var mıdır?” sorusunu, “Havai fişekte karbondioksit, karbonmonoksit, sülfürdioksit gibi gazlar bulunuyor. O nedenle özellikle tansiyon, solunum sıkıntısı ve benzeri riskli hastalar için önemli olabileceğini düşünüyoruz. Meteorolojik tahminlere göre özellikle yakın bölgenin ilk 12 saatinin önemli olduğunu, bu anlamda maskeli olunmasını, mümkün mertebe dışarı çıkılmamasını ve kapı ve pencerelerin biraz daha kontrollü açılmasını öneriyoruz" diye konuştu.

92 kişi taburcu edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sakarya’nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin, hastaneye kaldırılan 114 kişiden 92’sinin taburcu edildiğini bildirdi. Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile patlamanın meydana geldiği havai fişek fabrikasındaki incelemenin ardından yaptığı açıklamada, 84 ambulans, 2 helikopter ambulans, 16 UMKE timi, AFAD ve 112 Acil Servis ekiplerinin sağlık hizmetini erken dönemde hızla vermeye başladığını söyledi.

"Senelik rutin denetimlerimiz var"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk da patlama haberini alır almaz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bölgeye intikal ettiklerini aktardı.

"Bizdeki SGK kayıtlarına göre 186 çalışanımız bulunuyor." diyen Bakan Selçuk, şöyle devam etti: "Biz de 186 çalışanımızın ailelerine teker teker ulaşmaya başladık. Onun dışında denildiği gibi ziyaretçiler olabilir. Dolayısıyla rakamlar değişebilir. Bakanlarımızla beraber o ziyaretçilerin tespitlerini yapmaya çalışıyoruz. Vefat eden kardeşlerimize rahmet diliyorum.

Geride kalan tüm yaralılarımıza şifa diliyorum. İnşallah arama yapılan kardeşlerimize de yakın zamanda ulaşacağımıza inanıyorum."

Bakan Selçuk, bir basın gazetecinin "Patlamanın meydana geldiği fabrikada en son denetim ne zaman yapıldı?" sorusuna da "Senelik rutin denetimlerimiz var." yanıtını verdi.

Patlamada yaralanan genç konuştu

Fabrikada meydana gelen patlamada yaralanan Erkan Epcimoğlu isimli genç o anları anlattı.

Patlamadan yaralı kurtulan Erkan Epcimoğlu, patlama anını anlattı. Epcimoğlu, "Dibimde havai fişek vardı, birdenbire patladı. Arkadaşımın cesedini buldum. O sırada yanımda patlayan havai fişek nedeniyle ayağımdan yaralandım" şeklinde konuştu.

Soğutma çalışmaları sürüyor

Bölgedeki ekipler soğutma çalışmalarını sürdürüyor. Patlamanın ardından bölgede, UMKE, AFAD, polis, jandarma, sağlık ve itfaiye ekipleri çalışma yürüttü. Yangının kontrol altına alınmasının ardından itfaiye ekiplerince başlatılan soğutma çalışması ise sürüyor. Bu arada, bölgede yürütülen arama ve tarama çalışmalarına da ara verildi. AFAD ekiplerinin öncülüğünde yürütülen çalışmaların, sabah saatlerinde yoğunlaşarak devam edeceği belirtildi.

Afet Kriminal İnceleme ekibi bölgede

Havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama olayı ile ilgili olarak Kriminal Daire Başkanlığı Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğüne bağlı Afet kriminal inceleme ekiplerinin çalışmaları devam ediyor.

Ajanslar

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Güne Başlarken | 4 Temmuz 2020