'Faili meçhul' oldular

'Faili meçhul' oldular

Suriye'nin Humus kentinde 32'si çocuk 92 kişinin can verdiği saldırıyla ilgili olarak muhalif kanat, rejimi suçlarken; rejim de muhalifleri suçladı

27 Mayıs 2012, Pazar 11:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Suriye yönetimi, dün Humus'ta meydana gelen ve bütün dünyanın tepkisini çeken katliamla ilgili muhalefeti suçlarken, Arap Birliği'nin de bu ülkedeki olayları görüşmek için acil toplanacağı bildirildi.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, 32'si çocuk 92 kişinin öldüğü katliamın "El Kaide üyesi teröristlerin işi" olduğunu ileri sürdü.

Katliamın görüntülerine yer veren ajans, muhalefetin kendi katliamını görüntüleyerek Suriye ordusunun bölgeyi bombaladığı gibi bir intiba yaratmak istediğini iddia etti.

Habere göre, silahlı gruplar dün ayrıca kentte bulunan bir hastaneyi ateşe verirken, polis merkezine de saldırdılar.

ARAP BİRLİĞİ TOPLANIYOR

Arap Birliği Dönem Başkanı Kuveyt Arap Birliği  dışişleri bakanlarının acil toplanacağını bildirdi.

El Arabiya'nın haberine göre, Kuveyt Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan  açıklamada, Kuveyt'in Suriye halkına karşı yapılanlara son vermek için önlemler  almak ve durumu gözden geçirmek amacıyla olağanüstü toplantı yapılması için üye  ülkelerle temasa geçeceği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, Hule'deki saldırı şiddetle kınanırken, Kuveyt'in  ayrıca bölgesel ve uluslararası seviyede temaslara geçerek "uluslararası  toplumdan kan dökülmesini durdurmak için sorumluluklarını üstlenmesini istediği"  kaydedildi.

'ANNAN PLANI CEHENNEMİN DİBİNE'

Öte yandan dün meydana gelen katliamın ardından ülkedeki en büyük silahlı muhalif grup olan Özgür Suriye Ordusu açıklama yaparak "Sivilleri korumak için uluslararası toplum müdahale etmezse, Annan Planı cehennemin dibine gidecek" dedi.

Suriye’de bulunan BM gözlemcileri, olayları incelemek üzere bölgeye gitmişti.

Heyetin başında bulunan Tümgeneral Robert Mood, burada yaptığı açıklamada, yaşananları “acımasız bir trajedi” olarak nitelemiş, “Bu elim saldırıyı kim gerçekleştirdiyse, sorumlu tutulmalıdır. Kendi gündemlerine bağlı olarak şiddet uygulamaları istikrarsızlık ve öngörülemezliği artırır, dahası, ülkeyi iç savaşa götürebilir” şeklinde konuşmuştu.

HÜRRİYET

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koronavirüsten ölenlerin sayısı 2,5 milyonu geçti