Faizde tarihi düşüş

Faizde tarihi düşüş

Piyasada gösterge tahvilin bileşik faizi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamaları ile tarihinin en düşük seviyesi olan yüzde 5,17'ye geriledi

30 Nisan 2013, Salı 14:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Güne dünkü kapanış seviyesinin üzerinde yüzde 5,24 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi, enflasyon raporunu açıklayan TCMB Başkanı Başçı'nın sunum sonrasında gazetecilerin sorularına verdiği cevaplarla düşüşe geçti ve en düşük yüzde 5,17'yi gördü.

Son 9 işlem gününde devam eden düşüşünü bugüne de taşıyan gösterge tahvilin bileşik faizi, 16 Nisan tarihinde yüzde 5,74 seviyelerinde bulunuyordu.

Analistler, Başçı'nın açıklamaları ile piyasanın yıl sonu enflasyon beklentisinin düşebileceğini, ve "faizlerde eksi reel getiriye alışmamız gerek" açıklaması ile de faiz indirimlerinin devam edebileceği beklentilerinin tahvil-bono piyasasında alışları güçlendirdiğini belirtiyor.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) son toplantısında hem politika faizini hem de faiz koridorunun alt ve üst bandını 50'şer baz puan indirmişti. Politika faizi son indirimle yüzde 5'e, faiz koridoru ise yüzde 7-4 aralığına gerilemişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sıfır otomobillerde 'stokçuluk' iddiası! Bakan Muş'tan önemli açıklama