Falcon 9 bu kez karaya iniş yapmayı başardı

Elon Musk'ın sahibi olduğu Space X şirketinin ürettiği Falcon 9 roketi, karaya iniş denemesini başarıyla tamamladı. Fırlatmadan önce yetkililer, halkı patlama sesleri ve gökyüzünde belirecek ışıklar konusunda uyardı

08 Ekim 2018, Pazartesi 11:21 Son Güncelleme:
A A

Elon Musk'ın sahibi olduğu Space X şirketinin ürettiği Falcon 9 roketi, karaya iniş denemesini başarıyla tamamladı. Fırlatmadan önce yetkililer, halkı patlama sesleri ve gökyüzünde belirecek ışıklar konusunda uyardı. 

İlki temmuz ayında yapılan denemede Falcon 9, Pasifik Okyanusu'nda bir gemiye iniş yapmıştı.

Dün gerçekleşen denemede ise Falcon 9 roketi, Arjantin'e ait uyduları yörüngesine bıraktıktan sonra ABD Los Angeles'ta bulunan bölgeye iniş yapmayı başardı.

Görevin temel amacı, adı İsmi Satelite Argentino de Observacion Con Microondas'ın kısaltması olan SAOCOM 1A uydusunun yörüngeye yerleştirilmesiydi. 

Ayrıca ilk kez bir roket karaya dikey iniş yapmayı denemiş oldu.

Başarıyla tamamlanan görev sayesinde, uzaydan parçalanmadan dönen ve iniş yapan roketler ile uzay görevlerinin maliyeti düşmüş olacak.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.