Farklı katsayıya Danıştay freni

Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasına ilişkin 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu

08 Şubat 2010, Pazartesi 14:46
A A
Farklı katsayıya Danıştay freni

İstanbul Barosu Başkanlığı, Yükseköğretim Genel Kurulu'nun (YÖK) yükseköğretime girişte farklı katsayı puanı uygulamasını kaldıran 21 Temmuz 2009 tarihli kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

Danıştay 8. Dairesi, YÖK’ün kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurmuştu. Bunun üzerine YÖK, 17 Aralık 2009’da üniversiteye giriş sınavında adaylara "farklı katsayı" uygulanması kararı almış ve puanlar hesaplanırken adayların kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlarının (AOBP) 0.15, alan dışı tercihte 0.13 ile çarpılmasını kararlaştırmıştı.

İstanbul Barosu Başkanlığı, YÖK’ün bu yeni kararının da iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı. Danıştay 8. Dairesi, YÖK’ün yeni kararının, iki, üç ve dördüncü maddelerinin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu. Kararın ikinci maddesi, "AOBP’nin 0.15 ve 0.13 katsayıları ile çarpılmasını" öngörüyordu.

Kararın üçüncü maddesi, "öğretmen lisesi ve meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ilgili ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 0,05 ile çarpımı sonucunda bulunan puanın toplam puana ayrıca ekleneceğini", dördüncü maddesi ise "Meslek Yüksek Okullarının sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlarına açık öğretim programlarına ve meslek liselerinin devamı niteliğindeki lisans programlarına YGS puanları esas alınarak yerleştirme yapılacağını" düzenliyordu.

Davalı YÖK’ün bu karara itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

BİNDE 2 YERİNE YÜZDE 1'LİK FARK

Danıştay’ın ilk iptal kararında yaptığı gibi YÖK’ün yine karara itiraz etme hakkı var. YÖK Genel Kurulu’nun 18 Şubat’taki toplantısında, yeni bir katsayı kararı alacağı belirtiliyor. Ancak bu katsayıların iptal edilen katsayılar gibi bindelik değil, yüzdelik oranlarda farklılık olacağı dile getiriliyor.

Örneğin, iptal edilen 0.15-0.13 gibi binde 2’lik katsayı farkı yerine; 0.3-0.4 gibi yüzde 1’lik bir farkın gündemde olduğu söyleniyor. Danıştay, bu tarihlerden sonra bir kez daha YÖK’ün yeni belirleyeceği katsayının yürütmesini durdurursa, bu kez işler çok daha karışmış olacak.

'BU İDEOLOJİK SAVAŞA DÖNDÜ'

Danıştay’ın iptal kararını eğitim çevreleri şöyle yorumladı: Üniversite Konseyleri Derneği Başkanı Prof. Dr. İzge Günal: Türkiye’de katsayı farkını kaldırınca meslek okullarının değil imam hatiplerin önünü açmış oluyorsunuz. Bu artık ideolojik bir savaşın parçası haline geldi, çocuklara yazık.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç: YÖK çok sayıda öğrencinin hayatını altüst etti.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere: Bunlar hep imam hatip tartışması yüzünden oluyor, meslek liseleri de zarar görüyor.

ÖSYM: SINAV MUTLAKA YAPILACAKÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Danıştay’ın farklı katsayı uygulanmasına ilişkin YÖK kararının yürütmesini durdurmasının ardından yaptığı açıklamada, "Sınav yapılacak.

Şu anda sınavın ertelenmesi konusunda kesin birşey söyleyemiyorum. Ertelenmesi mutlaka gerekmeyebilir ama gerekebilir de... Gerekmeden de çözüm olabilir, duruma bağlı" dedi.

YÖK BAŞKANI: MOTİVASYONUNUZU BOZMAYIN

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan gazetecilerini sorusu üzerine, "Bunda sonra ne yapabiliriz arkadaşlarımızla konuşmadan bir şey söyleyememeyeceğim. Yarın akşam yol haritamız hakkında daha net bilgiler verme durumunda olacağız. Biz ne yapacağımızı biliyoruz. Öğrenciler motivasyonlarını bozmasınlar." dedi

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.