Farklı ülkede araçla gezmenin ipuçları

Emre Ünlü, araçla farklı bir ülkede uzun turlar yapmak isteyenlere bazı ipuçları verdi.

13 Haziran 2020, Cumartesi 16:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Araç tipi seçimi önemli. Sürüş rotanızda her zaman pürüzsüz asfalt yollar olmayacak. Sizi inişli çıkışlı, toprak, taş, dar ya da virajlı yollar da karşılayacaktır. Rotanızı oluşturacak yolları araştırın ve araç seçiminizi buna göre yapın. Araçtaki kişi sayısı, gideceğiniz yol şartları, varacağınız rota, araç tipinizi belirler. Ayrıca mevsim kışsa mutlaka 4x4 araç kiralayın.

Dağ rotalarında hızınızı saatte ortalama 40-50 kilometre hesaplayın. Hem çok virajlı hem de sık sık manzarayı izlemek için duracaksınız. 

Sürüş boyunca 800 ile 3000 metre arasında değişen noktalardan geçeceksiniz. Her türlü hava şartına hazırlık olun. Sıcak soğuk, güneş ve yağmur hatta kar. Yanınıza mutlaka uygun kıyafetler alın.

Canınız istediğinde kesebileceğiniz, genel planlamaya ek olarak günlük planlamalar yapın.  Otel rezervasyonlarıyla kendinizi bağlamayın. Yolunuzun üzerinde yüzlerce küçük köy, kasaba göreceksiniz. Onlardan birinde kalabilirsiniz. 


Teknolojiyi sonuna kadar kullanın ama dijital harita ile beraber basılı bir haritanızda mutlaka olsun. Biri yol ve trafik bilgileri hakkında, diğeri ise coğrafyanın tamamı hakkında fikir veriyor. Google Earth’i telefonunuza yükleyin. Bulunduğunuz yeri daha iyi anlarsınız. 

Yüksek zirvelerdeki geçitler yazın bile kardan kapanabilir, farklı uygulamalardan hava ve yol durumunu takip edin. Trafik işaretlerine azami düzeyde önem verin. Kurallara harfiyen uyun. 

Instagram: Emre Ünlü

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER "Sigortasız gezmeyin, hostellerde kalmayın, her zaman maske bulundurun"