Farklı ülkelerden tüm dünyayı şaşırtan 15 gelenek

Hepimiz yaşamlarımız boyunca kültür şokunu deneyimlemişizdir. Örneğin Mısır'a seyahat ederken, bir gelinin düğünden önce şans getirmesi amacıyla arkadaşları tarafından sıkıştırıldığına şahit olduğumuzda şaşırıp kalabiliriz. Buna karşılık olarak, her gelenek bizlere çıktığı ülke ve onun kültürü hakkında değerli bir şeyler öğretebilir.

22 Ekim 2019, Salı 10:01 Son Güncelleme:
A A

Posta.com.tr

Günümüzde hala devam eden ve bizleri hayrete düşüren 15 şaşırtıcı geleneği sizler için derledik:


Hindistan'da tuvalet kağıdı yok

Pek çok ziyaretçi, Hindistan'daki banyolarda tuvalet kağıdının bulunmuyor oluşunu şaşkınlıkla karşılayacak. Aslında, tuvaletin hemen yanında küçük bir kovada su bulunuyor ve Hintliler temizlenmek için bu suyu kullanıyor. Onlara göre tuvalet kağıdı kullanmak, tuvalet giderlerini tıkadığı ve ekstra atık yarattığı için kötü bir fikir.

Endonezya'da evlilik sonrası banyo kullanılmıyor

Endonezya'daki Tidong topluluğunda, evli bir çiftin evlendikten sonra 3 gün boyunca tuvalete gitmesine izin verilmiyor. Bunu yaptıkları takdirde evliliklerinde kötü şans olarak nitelendiriliyor. Yeni evli çiftler, bu geleneğin bozulmaması için aile üyeleri tarafından izleniyor ve kendilerine bir süre mümkün olduğunca az miktarda su ve yiyecek sunuluyor.


Maasai'de tükürerek selamlaşılıyor

Tükürmek, pek çok kültürde kaba bir eylem olarak kabul edilirken, Kenya Maasai kabilesinde ise selamlaşmanın ve birbirine saygı göstermenin geleneksel bir yolu. Kabile içinde insanlar birbirleriyle selamlaşmadan önce genellikle ellerinin içine tükürüyorlar. Bunu yeni doğmuş bir bebeğe ya da bir geline de yaparak onları kutsayan kabile üyeleri, tükürmenin aynı zamanda onlara şans getireceğine inanıyorlar.

Meksika'da sarı gül hediye edilmiyor

Meksika'da sarı gül hediye edilmiyor

Güller, dünyanın hemen hemen her yerinde hissedilen duyguyu göstermek için en iyi hediye. Bununla birlikte, bir renk seçerken, bazı ülkeler bazı güllere özel anlamlar yükleyebiliyor. Örneğin, Meksika'da sarı bir gül yerine geleneksel bir kırmızı güle bağlı kalmak her zaman için daha iyi. Çünkü Meksika kültüründe sarı gül, ölümü temsil ediyor.


 Almanya'da evlenmeden önce çömlekler parçalanıyor

Almanya'da evlenmeden önce çömlekler parçalanıyor

Bir Alman düğününden birkaç hafta önce, Polterabend olarak bilinen bir gelenek gerçekleşiyor. Çiftin misafirleri, yanlarında getirdikleri çanak çömlekleri çiftin evinde kırıyorlar. Daha sonra gelin ve damat, yaklaşan evliliklerine iyi şans getireceğine ve kendilerini evlilikte ekip çalışmasına teşvik edeceğine inanarak, birlikte evlerini parçalanmış çömleklerden arındırıyorlar.

Finlandiya'da iş görüşmeleri saunada yapılıyor

Finlandiya'da iş görüşmeleri saunada yapılıyor

Sauna, yalnızca doğum yapmak için değil, aynı zamanda iş ve politika tartışmak için de hizmet veren tarihi bir yer olmasıyla Finlandiya kültürünün önemli bir parçası. İş dünyasında meslektaşların ya da iş ortaklarının birlikte saunaya gidip daha rahat bir ortamda tartışması aslında ortak bir gelenek.


Çin'de kadınlar evlenmeden önce ağlıyor

Pek çok kültürde evlilik eğlenceli bir tören olarak karşılansa da, Çin'de geleneksel bir evlilik, evlenmeden önceki bir ay boyunca ağlayan gelini ifade eder. Gelenek tamamlandıktan birkaç gün sonra gelinin annesi ve diğer aile üyeleri, gelini evliliğin eğlenceli bir kurum olduğuna ikna etmek için bir araya gelir.


Danimarka'da bekarların yüzüne tarçın fırlatılıyor

Danimarka'da bekarların yüzüne tarçın fırlatılıyor

16. yüzyıldan kalma eski Danimarka geleneği, günümüzde hala devam ediyor. Eğer bir kişi doğum gününde bekar kalırsa, arkadaşları onu tarçın ile yıkıyor. Bu gelenek, kıta çevresindeki seyahatleri nedeniyle çoğunlukla evlenmek için vakit bulamayan Danimarka baharat tüccarlarına bir atıf.

Fransa'da bekarlar komik şapkalar giyiyor

Fransa'da bekarlar komik şapkalar giyiyor

Fransa'da, Kasım ayının her 25'i, henüz evlenmemiş kadınların genç koruyucu azizi Sainte Catherine'in günü olarak kutlanır. Bu günde, 25 yaşına ulaşmış kadınlar, kafalarına bilgeliği ve inancı ifade eden yeşil ve sarı şapkalar takarlar. Bazı "Catherineler" yakın zamanda evlenme umuduyla bu özel günü kutlarken, bazıları ise bekarlıklarını gururla kucaklar.

Güney Afrika'da yeni yılın gelişini kutlamak için mobilyalar pencereden dışarı atılıyor

Yeni yıl arifesi birçok ülkede havai fişekler eşliğinde kutlanırken, Güney Afrika'da ırkçılık politikasından beri bu günlerde farklı bir gelenek sürdürülüyor. Yeni yılın gelişini müjdelemek için insanlar mobilyalarını pencerelerinden dışarı, sokağa fırlatıyorlar. Gelenek, yerine getirilirken sokaktan geçenlerin zarar görmemesi için polis kuvvetleri tarafından ayrıca izleniyor.

Orta Doğu'da sol el kullanılmıyor

Orta Doğu'da sol el kullanılmıyor

Bazı Orta Doğu ülkelerinde, sol el ile birini selamlamak ya da yemek yemek kaba ve sağlığa zararlı sayılabilir. Banyoya gittikten sonra kendini temizlemek için sol el kullanıldığından, Orta Doğu'da kirli olarak betimlenen sol elin, burada asla yemek masasında kullanılmadığı ya da katiyen sol el ile arkadaşların selamlanmadığı görülüyor.


Bu geleneklerden en çok hangisi sizi şaşırttı? Bulunduğunuz ülkede hangi eşsiz gelenekler var? Siz de hikayelerinizi yorumlarda paylaşın!

Venezuela'da geç kalmak tercih ediliyor

Venezuela'da geç kalmak tercih ediliyor

Venezuela'da bir etkinliğe, bir toplantıya ya da bir partiye davetliyseniz, genellikle oraya normalde planlanandan daha geç gidersiniz. Venezuelalılar işe ya da büyük sosyal etkinlikler söz konusu olduğunda rahat adımlar atmaktan hoşlanıyorlar ve onlara göre mekana geç varmak, gösterişli bir giriş olarak algılanıyor.

Macaristan'da içkiden önce kadeh tokuşturulmuyor

Macaristan'ı ziyaret ettiğinizde, insanların barda kadeh tokuşturmadığını görmek şaşırtabilir. Bu tarihi gelenek, 1848'de Avusturya'nın Macar devrimini yenerek bunu kadeh tokuşturarak kutlamasından geliyor. Bunun bir sonucu olarak, Macarlar 150 yıldır kadeh tokuşturmuyor

Brezilya'da insanlar mermi karıncaları tarafından ısırılıyor

Brezilya'da insanlar mermi karıncaları tarafından ısırılıyor

Brezilya'daki Sateré-Mawé kabilesinde, yaşı gelmiş bir çocuk mermi karıncalarıyla dolu eldivenler giyerek geleneksel bir dans sergilemek zorunda. Bir mermi karıncasının ısırığı dünyadaki en acı verici böcek ısırıklarından biri olduğu için, bu tören, özellikle içlerinde en zorlusu.

Vanuatu'da iyi hasat elde etmek için bungee jumping yapılıyor

Vanuatu'nun Pentecost adasında, erkekler tarafından gerçekleştirilen bir törenin iyi bir hasat sağladığı söylenir. Ada sakinleri, ayak bilekleri etrafına sarılmış sarmaşıklar dışında hiçbir şey olmadan uzun ahşap kulelerden atlamanın bir erkeğin fiziksel sağlığını iyileştirebileceğine ve hasat mevsiminde kendilerine şans getireceğine inanıyorlar.

Sıradaki haber yükleniyor...