Fatih Terim: Ozan Kabak'ı yetiştiren hoca 2 bin 500 lira alıyor, nasıl yenileri yetişsin?

Fatih Terim, yayıncı kuruluş beIN Sports'tan Kutlu Akpınar'a röportaj verdi. beIN Sports için gündemi değerlendiren Terim, birçok konuya değindi.

13 Ekim 2020, Salı 12:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
"Geçen sene satranç oyunu gibiydi"

"Geçen sene satranç oyunu gibiydi"

İşte Terim'in röportajından öne çıkanlar:

İstikrarlı bir oyun anlayışı ile 2 maçı bile aynı 11 ile oynayamadık. Satranç, dünyada bilinen en stratejik oyunlardan biri kabul edilir. Geçen sene benim koltuğumda olmayı bir strateji oyunu haline getirselerdi, çok az kişi seviye atlayabilirdi.

"Kredi faizleri bile ödenebilir durumda değil"

"Kredi faizleri bile ödenebilir durumda değil"

Altyapı çok önemli ama ondan önce üst yapılara bakmak lazım. Büyük resme baktığımızda kulüplerin kapısına kilit vurulması gerekiyor. Benim açımdan Galatasaray'ın durumu kabul edilebilir değil. Bu kulübün bir üyesi olarak bunu söylüyorum. Benim başkanlık gibi bir düşüncem yok. Bunu da söyleyeyim. Bu böyle gitmez diyorum. Çünkü deniz bitmiş durumda. Hangi yönetim daha iyi kredi alır? Hangi yönetimin yerel ve ulusal idarelerle arası iyidir? Hangi yönetim kasa kolaylığı yapar? Bunlar bitti artık. Kredi faizleri bile ödenebilir durumda değil. Zaten çıkıp kimse de, 'Benim çıkış planım var' diyemez. 

"Altyapıya nasıl yatırım yapacağız?"

"Altyapıya nasıl yatırım yapacağız?"

Her sene Şampiyonlar Ligi'nde kupa kaldırsanız bile borçları çevirmek zor. Peki altyapıya nasıl yatırım yapacağız, nasıl oyuncu yetiştireceğiz? Veya şubeleri kapatıp küçülecek miyiz? Ortak mı bulacağız, satışa mı yöneleceğiz? Bunların hiçbirini konuşmuyoruz ya da konuşamıyoruz. Çünkü Galatasaray bizim kutsalımız. Tarihiyle, değeriyle, ahlakıyla ve lisesiyle bir dünya markası. Biz bu kıymetin heba edileceğini ve değerlerinin değişeceğini düşünüyoruz ama bir şekilde çıkış olmayacağını da söyleyemiyoruz.

"Akademinin kendi bütçesi yok"

"Akademinin kendi bütçesi yok"

Kol kazayla mı kırıldı yoksa bilerek mi? Kol kazayla kırıldıysa yen içinde kalır yoksa bilerek ise bu konuşulmalı. Ben bazı konuları net şekilde konuşmak taraftarıyım. Gelelim altyapılara... Ozan Kabak'ın satışının ardından yüzde kaçı akademiye yatırıldı? Sıfır! Neden? Çünkü o anda ya yeni oyuncu alınması gerekir ya maaş ödenir ya da borç ödenir. Zaten bütçede de böyle bir kalem yok. Akademinin kendi bütçesi yok. 

"Ozan'ı yetiştiren antrenörün maaşına bakın"

"Ozan'ı yetiştiren antrenörün maaşına bakın"

Ozan Kabak'ı yetiştiren hoca 2 bin 500 lira ila 4 bin 500 lira arasında bir maaş alıyor. Türkiye'nin en büyük spor kulübünde çalışıyor ve Ozan'lar yetiştiriyor. Bir de Anadolu'yu düşünün... Dünyanın hiçbir tarafında; 'hem genç oyuncu oynat hem de şampiyon ol' beklentisi uygulanabilir değil. Zaman zaman olabilir ama her zaman için değil. Kulüplerin geleceği olarak görülen altyapılarda durum bu. Şimdi siz yanıt verin, yeni Ozan'lar çıkar mı?

"Bir sürü çocuğu göndermek zorunda kaldık"

"Bir sürü çocuğu göndermek zorunda kaldık"

Daha önce A Ligi vardı. Bu ligin adı ve statüsü değişti. U21 olarak değişti. Fakat 1.5 yıl önce bu değişti çünkü felsefe şuydu: U21 düzeyine gelmiş bir oyuncu takımda süre alamıyorsa bu ligi kaldıralım. Aradan 6-7 ay geçti. Bu sefer de Rezerv Ligi düşüncesi geldi. Bu da rağbet görmedi ve bir sürü çocuğu göndermek zorunda kaldık. 1 yıl evvel net bir şekilde kaldırılan lig bu sefer TFF tarafından B Ligi olarak açıklandı. Kulüplere katılım isteğe bağlı diye bir yazı gönderildi. B Takım için statüyü anlatmayayım ki o da evlere şenlik.

"Gençler 6-7 aydır antrenman yapmıyor"

"Gençler 6-7 aydır antrenman yapmıyor"

Daha geçen U17 takımlarının oynanmayacağı açıklandı. Türk futbolunun gelecek 10 yılı büyük bir tehdit ile karşı karşıya. Bu oyuncular 7 aydır antrenman yapmıyor. Yerli teşvik sistemi neden uygulanamadı diyenlere ben de 'Ne doğru ki bu işlesin' diye soruyorum. Bence bu görüntüleri yeniden yayınlayın. Bu konular yeniden tartışılınca bunlar size önemli veriler olacak

"Yabancı kuralı tam uygulanmadı"

"Yabancı kuralı tam uygulanmadı"

Yabancı kuralını ben futbol direktörü olduğum dönemde önce TFF Başkanı'na sonrasında ise Kulüpler Birliği'ne sundum. Ben de birkaç dayanak üzerine kurdum yabancı serbestliğini. Esasen 14 Türk oyuncu mecburdu, 14 yabancı değil. Kim ne kadar Türk oynatırsa o bunun karşılığını alacaktı. Kulüplere önemli bir katkısı oluyordu. Sonrasında kulüpler buna rağbet göstermedi ve federasyon bunu kaldırdı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Marcao'nun siniri rakibe değil, yönetime