Fatih'te bina çöktü!

Fatih'te 2 katlı eski bir binada saat 01.30'da çökme meydana geldi

07 Ağustos 2014, Perşembe 06:47
A A
Fatih'te bina çöktü!

Fatih, Dervişali Mahallesi, Vaiz Sokak üzerindeki 3 katlı ahşap bir binadan kopan moloz parçaları bitişiğindeki 2 katlı eski bir binanın çatısına düştü. Bunun üzerine 2 katlı binada çökme meydana geldi; içerideki 4 kişi de enkaz altında kaldı.

Mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık ve polis ekibi sevk edildi. Bu sırada, başından hafif şekilde yaralanan Tayfun Serttaş, kendi imkanlarıyla enkazdan çıkmayı başardı. Serttaş daha sonra ambulansa konularak hastaneye kaldırıldı.

3 KİŞİYİ ENKAZDAN İTFAİYE ÇIKARDI


Kısa bir süre sonra olay yerine gelen itfaiye ekipleri önce Hanife Serttaş (40) ile oğlu Uğurcan Serttaş'ı (12); yaklaşık 1 saat süren çalışma sonrasında da Gülsüm Esmeray'ı (69) enkazdan çıkarmayı başardı. 3 yaralı daha olay yerinde hazır bekletilen ambulanslarla çevredeki hastanelere kaldırıldı. Bu arada, mahalle sakinleri olay yerindeki basın mensuplarının görüntü almasını engellemeye çalıştı.

"ÜZERİMİZE YIKILACAK, ÖNLEM ALIN DEDİK"


2 oğlu, eşi ve kayınvalidesi yaralı halde enkaz altından çıkarılan Bahri Serttaş, daha önce yetkililere binanın çökme tehlikesi olduğunu ve bu nedenle önlem alınması gerektiğini belirterek, "Göçme esnasında dışardaydım. Geçen sene belediye başkanı buraya geldi. Kendisiyle birebir konuştum. Binanın yenilenmesi gerektiğini söyledim; ancak konu kapandı. Sonra da bu konuyla ilgili hiçbir sonuç alamadık. İlla böyle yıkıldıktan sonra herkes geliyor. Burası bizim üzerimize yıkılacak, bir önlem alın dedik; almadılar" diye konuştu.

"TARİHİ BİNA OLDUĞU İÇİN BİR ŞEY YAPAMIYORUZ”

Aynı mahallede oturan Serttaş ailesinin yakını Musa Energin ise, "Olayı duyup geldiğimde çocuklar kan revan içindeydi. İtfaiye ekipleri onları çıkarmaya çalışıyordu. 3'ünü çıkardılar ama kayınvalidem içeride. Bu durumda çok ihmal var. Biz bunu yıllardan beri söylüyoruz. Dilekçe bile verdik yıkılmasını istiyoruz diye. Bir bacayı söktüğümüz için bizi şikayet ettiler. Tarihi eser olduğu için hiçbir şey yapamıyoruz" dedi.

YARALILARIN SAĞLIK DURUMLARI İYİ

Olayda yaralananların sağlık durumunun iyi olduğu, hastanedeki tedavilerinin de devam ettiği öğrenildi. Polis ekipleri çökmeyle ilgili soruşturma başlatırken, binanın çevresini de güvenlik şeridiyle kapattı.
 İbrahim AKTÜRK / İstanbul DHA

Sıradaki haber yükleniyor...