Fayans temizliğinin püf noktaları

Bu püf noktalarını uygularsanız fayanslarını her zaman pırıl pırıl kalacak...

21 Eylül 2018, Cuma 11:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fayans temizliğinde en çok dikkat edilmesi gereken şey temizliğin düzenli ve sürekli olmasıdır. Uzun süre temizlenmeyen fayans aralarında koyulaşmalar başlayacak, kirli bir görüntü olacaktır. Fayansları temizlerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı püf noktaları ise şu şekilde…


Doğal malzemelerle kendi temizleyicinizi yapın

Doğal malzemelerle kendi temizleyicinizi yapın

Bir kova suya ekleyeceğiniz bir fincan sirke karışımı, fayans temizliğinde en etkili karışımlardan biridir. Bir bez yardımıyla fayansları silebilir ya da bir püskürtme şişesine doldurup fayanslara püskürtüp bir süre beklettikten sonra silerek kullanabilirsiniz. Bu karışım sayesinde fayanslarınız daha parlak görünecektir.

Bunun yanı sıra, karbonat ve çamaşır suyu karışımıyla da krem temizleyicilerle elde edeceğiniz temizliği sağlayabilirsiniz. Bir kaba 3 ölçü karbonat ve 1 ölçü çamaşır suyu ekleyip karıştırın. Fayanslarınızın üzerine su döktükten sonra hazırladığınız karışımı bir fırça yardımıyla bütün yüzeye yayın. Bir süre bekledikten sonra macun kıvamındaki karışımı bir sünger yardımıyla alıp, bölgeyi bol suyla durulayın.

Deterjan kullanın Fayanslar için özel üretilmiş ürünleri tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Sünger yardımıyla uygulayarak kullanabileceğiniz sıvı ve krem pek çok temizleyici mevcuttur. Krem temizleyicileri daha yoğun kirler üzerinde kullanabilirsiniz. Mutfak fayansları dışında, özellikle küvet, duşkabini, lavabo gibi inatçı kirlerin olduğu bölgelerde istenilen sonucun elde edilmesini kolaylaştırır. Krem temizleyiciyi direkt fayanslara uygulayıp, bir sünger yardımıyla ovalamak sonrasında suyla durulamak en iyi sonucu verir.

Derz (fayans arası) temizliği Derz temizliği için en sık önerilen yöntem diş fırçası kullanarak temizlemektir. Fayans aralarını temizlemek için kullanabileceğiniz en iyi temizleyici su ile hafif inceltilmiş çamaşır suyudur. Eskimiş bir diş fırçasını inceltilmiş çamaşır suyu bulunan bir kaba batırıp derzleri fırçalayın. Ardından bol suyla durulayın.

Son olarak, fayans temizliğinde ağır kimyasallar kullanmak hem vücut sağlığı hem de fayansların uzun süreli kullanabilmesi açısından pek tavsiye edilmez. Yoğun kimyasallar yerine beyaz sirke, arap sabunu, karbonat, soda gibi insan sağlığına zararı az olan ürünleri tercih etmeniz önerilir. Kullandığınız ürün her ne olursa olsun en önemli adım bol su kullanarak fayansları temizlemektir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 4 adımda beyaz pantolon stili