Fazla su içmek cilde faydalı mı?

Siz farkında olmasanız bile, günlük cilt bakım rutininizde çok fazla hata yapıyorsunuz. Temizleme alışkanlıkları ve ürünlerde aşırıya kaçmak, cildinize zarar verebilir. Londralı dermatolog Dr. Mervyn Patterson, parlak ve sağlıklı bir cilt için bilmeniz gerekenleri anlattı. Patterson, güneş koruyucu SPF kullanılmasını ve nemli bir cilt için aşırı su içmenin bir efsane olduğunu söylüyor.

22 Şubat 2020, Cumartesi 15:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sağlıklı ve ışıltılı bir cilt, herkesin istediği bir şey. Ancak yaptığımız bazı yanlış temizlik alışkanlıkları ve kullandığımız ürünlerde aşırıya kaçmak cildimize sandığımızdan daha fazla zarar veriyor.

Cildinize mümkün olan en iyi şekilde baktığınızdan emin olmak için, cilt sağlığı ve kozmetik dermatolog uzmanı Dr. Mervyn Patterson, cilt bakım yanlışlarını anlattı.

İşte sağlıklı bir cilt için bilmeniz gerekenler.

Cildinizi ovmayın

Cildinizi ovmayın

Derin katmanlara ulaşmak için sert peeling'ten kaçının. Cildinizi sertçe ovarak sağlıklı cilt hücrelerini ve lipitleri de kaybedersiniz.

Sert peeling'ler yerine yumuşak yapılı peelingler tercih edilmeli.

Bu ürünler, cilt bariyerine zarar vermeden ölü cilt hücrelerini nazikçe temizleyen salisilik ve azelaik asitler içeren doğal bileşenlere sahip.

Aşırı ürün kullanma

Her cilt tipi, aynı anda 10 ürünü kullanacak kadar iyi tasarlanmamıştır. Size iyi gelecek, az sayıda ve kaliteli ürünlere yatırım yapın.

Çok fazla ürün kullanmak, cildinizi tahriş edebilir ve bu soruna neyin yol açtığını anlamanızı engelleyebilir.

Aşırı su tüketimi

Aşırı su tüketimi

Birçok insan, bol su içmenin cildi nemlendirdiğini düşünüyor. Ancak fazladan su içmenin cilde fayda sağladığı bir efsanedir.

İnsan vücudu, ihtiyacı olandan daha fazla sıvı tükettiğinde, onu dışarı atar. Bu nedenle kapasiteden fazla su içmek anlamsızdır.

Yüz temizleme mendilleri

Yüz temizleme mendilleri, cildinizdeki makyajı ve kiri temizlemek için çok pratik olmasına rağmen, cilt ve çevre için iyi değil.

Yüz temizleme mendillerine eklenen koruyucu maddeler nedeniyle ciltte tahriş oluşabilir. Mendil kullanmak yerine yüzünüzü akşam suyla iyice temizleyin.

Aşırı düşük kaliteli nemlendiriciler

Aşırı düşük kaliteli nemlendiriciler

Kullanılan nemlendirici cilt onarma özelliği taşımıyorsa, aşırı kullanımı yarardan çok zarar getirebilir. Cilt kalitesinde bozulma döngüsü tetiklenebilir. Bu nedenle, bazı insanlar bol miktarda nemlendirici uygulamasına rağmen artan kuruluk ve cilt dökülme görüyorlar.

AHA bağımlılığınızı yenin

Alfa-hidroksi asitler (AHA'lar), piyasada serum, tonik ve kremlerde bulunabiliyor.

Cilt tipiniz için doğru bir şekilde kullanıldığında, bu ürünler gençleştirici ışıltı verebilir. Ancak hassas cildiniz varsa, her gün kullanmaktan kaçının.

Retinolde aşırıya kaçmayın

Retinolde aşırıya kaçmayın

Birçok kişi tarafından cilt yaşlanmasının tedavisi olarak görülen ve cilt hücresi sağlığı için az miktarda A vitamininin (retinol) gerekli olduğu doğru olsa da, bu ürünler şimdi zarar verici derecede fazla kullanılıyor.

Retinol, epidermisin altındaki bazal tabakadaki hücrelerin bölünmesini uyarır, ancak çok fazlası genç olgunlaşmamış hücreleri yok eder. Bu olgunlaşmamış hücreler zayıf bir şekilde organize edilmiştir ve cildi korumasız bırakır.

Fondötenin UV korumasına güvenmeyin

Artık birçok fondöten SPF içeriyor. Ancak fondöten haricinde, esaslı bir güneş koruması için makyajınızın altına güneş kremi kullanmanız gerekir. SPF tüm yıl kullanılabilir.

İyi cilt bakımı, kötü makyaj

Sivilcelerle her yaş döneminde savaş veriyoruz. Sivilcelerden muzdarip birçok insan, lekeleri uzak tutmak için cilt bakımı yaptırır. Ancak makyaj malzemelerinin kalitesine de aynı özen gösterilmeli.

Kötü makyaj ürünleri, cildi tıkayabilir, tahrişe ve sivilcelere neden olabilir. Mineral makyaj ürünleri en iyi çözüm olabilir.

Gece temizliğini asla atlamayın

Gece temizliğini asla atlamayın

Gündüz yapılan makyaj, güneş kremi veya kirler nedeniyle gece cilt arındırılmalıdır. Cilt temiz olmazsa, kullanacağınız ürünler iyi bir şekilde nüfuz etmez.

Cildinizi onarın

Cildi onarıcı ve yenileyici ürünlere yatırım yapın. Cilt bariyerinin onarılması, epidermal hücrelerinin koruyucu özelliklerini geliştirecektir.

Ayrıca anti-enflamatuar bileşenler içeren ürünler, istenmeyen kronik iltihabı hafifletir ve cildin sağlığını iyileştirir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Nefesinizin koktuğunu anlamanın 7 yolu