FBI interneti Spyware ile izliyor

İnternet üzerinde uzun süredir dolaşan dedikodular gerçek mi oldu? FBI ve istihbarat örgütleri her bilgisayarı izliyor mu?

03 Mayıs 2011, Salı 15:13
A A
FBI interneti Spyware ile izliyor

George Orwell'in 1984 adlı romanında, devletler teknolojiyi kullanarak halklarını baskı altında tutuyor onların her hareketini izliyordu. Özgürlüğün kölelik, cahilliğin ise erdem sayıldığı bu dünya yavaş yavaş gerçeğe mi dönüşüyor?

Normalde, bilgisayarınıza bulaştığı zaman başınızı ağrıtacak hatta satın aldığınız bir yazılımın içerisinde çıksa dava açma hakkınızın bulunduğu spyware'lerden bazılarının devletlere hizmet ettiğini öğrenseniz ne yapardınız?

İlk olarak 2007 yılında ortaya atılan bir iddiaya göre FBI geliştirdiği spyware yazılım sayesinde internet kullanıcılarının bilgilerini istediği gibi ele geçirebiliyor. Surveillance adlı yazılım yasal olduğu için anti virüs ve anti spyware programları tarafından silinmiyor.

Bu Spyware Nasıl Çalışıyor?

Bu iddianın ortaya atılmasından sonra olayı araştıran, güvenlik uzmanları 2001 yılından itibaren, özel bir web protokolü üzerinden özellikle belgelerim klasöründe bulunan dosyaların bazı uydulara yollandığını fark ettiler. Ancak kısa süre öncesine kadar bu durum hep bir komplo teorisi haline geldi.

Varlığı bilinse de ABD hükümeti tarafından kabul edilmeyen Surveillance ile ilgili çarpıcı bilgileri Electronic Frontier Foundation adlı sivil toplum örgütü oraya çıkarttı. Rapora göre, belirli başlı siteler üzerinden bulaşan bu spyware sayesinde FBI, internet kullanıcılarının IP adreslerini, girdikleri web sitelerinin içeriklerini, bilgisayarlarında bulunan açık portları, çalışan programların isimlerini görebiliyor.

Eğer ihtiyaç duyalarsa, kişinin konuşma kayıtlarını ve özel belgelerini arka planda FBI uydusuna yollayıp buradan genel merkeze aktartıyor. EFF'in ortaya çıkarttığı bu belgelerden sonra FBI'ın ne gibi bir tepki vereceğini zaman gösterecek. Ancak ABD'in güvenlik bahanesiyle tüm dünyayı fişlemeye çalıştığı artık bilinen bir gerçek.

Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...