FED tutanakları yayınlandı! ABD ekonomisi için olumsuz yorum

FED tutanakları yayınlandı! ABD ekonomisi için olumsuz yorum

ABD Merkez Bankasının (FED) son tutanaklarına göre, FED yetkilileri, ABD'nin ticaret politikalarının ekonomik büyümeye olumsuz etkisi olabileceğini düşünüyor

22 Ağustos 2018, Çarşamba 23:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

FED, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 31 Temmuz - 1 Ağustos'ta düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayınladı. 

PARA POLİTİKASINA YÖNELİK DEĞERLENDİRMELER

FOMC'nin politika faizini yüzde 1,75 - 2,00 aralığında sabit tutma kararı aldığı toplantının tutanaklarında, FED yetkililerinin Amerikan ekonomisine ve para politikasına yönelik değerlendirmelerine yer verildi.

Tutanaklarda, "Ticaret politikaları, ekonomik büyüme üzerinde önemli olumsuz etkileri olacak yönde ilerleyebilir." uyarısı yapıldı.

ABD - ÇİN GERGİNLİĞİ

ABD ile Çin arasındaki ticari gerginlikler nedeniyle özellikle döviz piyasalarında dikkate değer hareket görüldüğü bilgisine yer verilen tutanaklarda, ABD ile Avrupa Birliği'nin (AB) ticari anlaşmazlıklarını çözmek için müzakerelere devam edeceğinin sinyalini vermesinin ise hisse fiyatlarını desteklediği aktarıldı.

YUANDA DEĞER KAYBI

Tutanaklarda, artan ticaret gerginlikleri nedeniyle Çin para birimi yuanda olağan dışı ve sert değer kaybı görüldüğü vurgulandı.

ABD hükümetinin ticaret politikaları nedeniyle ülkenin bazı bölgelerinde belirsizlik ile yatırım harcamalarında azalma ve gecikme görüldüğüne yer verilen tutanaklarda, birçok iş sahibinin de ticaret gerginliklerinin artması durumunda yatırım harcamalarını ve işe alımları kısabileceğine dikkati çektiği belirtildi.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yapay zeka destekli CNR İMOB fuarı tarihe geçti