Fehriye Erdal, Belçika'da 30 yıl hapse çarptırıldı

Fehriye Erdal, Belçika'da 30 yıl hapse çarptırıldı

Özdemir Sabancı suikastının faillerinden olan DHKP-C'li terörist Fehriye Erdal Türkiye'de işlediği suçlardan yargılandığı Belçika'daki davada 30 yıl hapse çarptırıldı

05 Aralık 2016, Pazartesi 14:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İş adamı Özdemir Sabancı suikastı faillerinden, terör örgütü DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanmasına karar verilmişti.

Bugün görülen duruşmada gıyabında yargılanan Fehriye Erdal için karar çıktı.

Mahkeme heyeti firari olan Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal'ı 30 ağır hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca Fehriye Erdal için 15 yıl tedbir kararı uygulanmasını kararlaştırdı. Terör örgütü üyeliği suçundan vereceği kararı ise 2 Ocak'ta gerekçeli kararla birlikte açıklayacağı öğrenildi. 

 

SUİKASTIN ÜZERİNDEN 20 YIL GEÇTİ

 

İş adamı Sabancı ile beraber Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe, 9 Ocak 1996'da DHKP-C'liler tarafından İstanbul Sabancı Center'da silahlı saldırı ile öldürülmüştü. TÜRKİYE'YE GİRİNCE YAKALANDICinayetin Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından işlendiği tespit edildi. Duyar yakalanıp hapse atıldı ve 1999 yılında hapishanedeki bir isyan sırasında öldürüldü. Erdal ve Akkol ise kaçmayı başardı. Yunanistan'da yargılanıp serbest bırakılan Akkol, ocak ayında Türkiye'ye yasa dışı yollardan girince yakalandı.
 

EV HAPSİNDEN KAÇMIŞTIErdal ise 1999 yılında Belçika'nın Knokke kentinde kaldığı apartmanda yangın çıkması sonucunda sahte pasaportla yakalanıp yargılandı. Bir yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra ev hapsine alınan Erdal, Mart 2006'da firar etti. Belçikalı yetkililer, ertesi yılki duruşmada, hakkında beraat kararı verilen Erdal'ın nerede olduğunu bilmediklerini öne sürüyor. Türkiye, Erdal'ın iade edilmemesi nedeniyle Belçika'yı sık sık eleştiriyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Korona vakalarının arttığı 10 il için yeni kısıtlama kararları alındı