Felaketten sonra 53 santral kapandı

Felaketten sonra 53 santral kapandı

Japonya'da, Fukuşima faciasından yaklaşık bir yıl sonra ülkenin 54 nükleer reaktöründen sadece birisi çalışıyor

26 Mart 2012, Pazartesi 10:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çok sayıda nükleer santralin işletmecisi olan Tokyo Elektrik Şirketi (Tepco), Kaşivazaki Kariva santralinin 6 numaralı reaktörünü de durdurdu. Şirket, reaktörde birkaç ay sürecek bakım çalışmalarının yapılacağını bildirdi.

54 nükleer santralin bulunduğu ülkede şu an sadece Hokkaido adasındaki tesis çalışır durumda. Hokkaido Electric Power şirketi tarafından işletilen bu santral de mayıs başında bakım çalışmaları için durdurulacak.

HEPSİ KONTROL EDİLECEK

11 Mart 2011’de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami, Fukuşima santralinde nükleer felakete yol açmıştı. Ülkedeki 17 nükleer reaktör depremden hemen sonra durdurulmuştu. Nükleer santraller teker teker durdurulup, kontrol ediliyor, muhtemel felaketlere karşı dayanıklılıkları ölçülüyor. Santrallerin yeniden devreye girmesi için yerel makamlardan onay alınması gerekiyor.

Japon halkı ise geçen yılki facianın ardından düzenli olarak elektrik tasarrufu yapmaya çağrılıyor. Fukuşima faciasından önce ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 30’u nükleer santrallerden elde ediliyordu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Trump duş başlığını şikayet etti, yasa değişiyor