FEMEN İspanya'da kürtaj karşıtlarının gösterisini bastı

İspanya'da kürtaj karşıtlarının yaptığı gösterinin arasına giren ve kürtajı savunan FEMEN üyesi 5 kadın gözaltına alındı

17 Kasım 2013, Pazar 20:45
A A

 İspanya’da, 300’e yakın sivil toplum örgütünü bünyesinde barındıran "Yaşam Hakkı" adlı platformun kürtaja karşı düzenlediği gösteri, feminist kadın aktivist grup FEMEN’in protestosuna sahne oldu.

Başkent Madrid’de yağmur altında, "İspanya’da, sıfır kürtaj ve kesintisiz bir yaşam için" sloganı altında gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı gösteride İspanya’da sağ görüşlü hükümetten yasal değişiklikler yapıp, kürtajı daha zor hale getirmesi istendi. Ancak gösteri en çok FEMEN’in müdahalesiyle gündeme geldi.

Göstericilerin arasına dalan FEMEN üyesi 5 kadın, üstleri çıplak bir şekilde kürtaja özgürlüğü savunan sloganlar attı. Göğüslerine "benim vücudum, benim kurallarım" diye yazan FEMEN üyelerine müdahale eden polis 5 kadını gözaltına aldı. Bu arada "Yaşam Hakkı" platformu üyeleri, 2010 yılında Zapatero hükümeti zamanında yapılan, kürtaj haklarının genişletildiği yasayı eleştirerek yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyan, şu anda iktidarda olan Halk Partisi’nden, yasayı kürtajı zorlaştırmasını istedi.

Zapatero hükümeti, şu anda yürürlükte olan yasayla gönüllü kürtaj hakkını hamileliğin 14. haftasına kadar çıkarmıştı. Mevcut sağ görüşlü hükümet ise kürtaj yasasını yeniden değiştirmek için Anayasa Mahkemesine yaptığı başvurunun sonucunu bekliyor.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.