Feng Shui dekorasyon önerileri evde çalışanlara ilham veriyor

Evde çalışanların çoğu işlerine odaklanma konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Fakat araştırmalar, evlerini Feng Shui'ye göre dekore edenlerin daha verimli çalışabildiğini gösteriyor. Mimar ve Feng Shui Danışmanı Elvan Özyar, evinizde uygulayabileceğiniz Feng Shui dekorasyon önerilerinde bulundu.

09 Temmuz 2020, Perşembe 10:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Feng Shui’nin kelime anlamı rüzgar ve su demektir. Rüzgar ve su, evrende enerjiyi taşıyan ve dengeleyen iki büyük güç. Enerji rüzgarla dağılır, suyla durulur. Feng Shui’ye göre bu enerji ne kadar dengeli ve iyi bir düzeyde olursa, hayatlarımız da o kadar dengede ve iyi olur. Mekanlarımızda doğru Feng Shui uygulamaları, bedenimiz de ise 'dört sütun analizi' yaparak, Çin tıbbı gibi uygulamalarla bu 5 element dengesini sağlamamız mümkün.

Feng Shui sisteminde her mekanın yapılış tarihi, luopan pusula ile ölçümü ve mimari planına göre belirlenen uçan yıldız haritası mevcut. Çin’de her 20 yıllık dönem bir periyodu oluşturur ve her periyot bir rakamla temsil edilir. İçinde bulunduğumuz periyoda göre uçan yıldızların iyi ve kötü anlamları bulunur. Çıkarılan haritaya göre iyi yıldızların etkisini arttıracak, kötü yıldızların etkisini azaltacak elementler kullanılarak 5 element dengesi sağlanır.

Evde çalışanların çoğunluğunun şikayeti odaklanamamak ve verimli olamamak. Çalışma alanlarımızda Feng Shui’ye göre yapacağımız düzenlemelerle daha verimli ve başarılı olmamızı sağlayabiliriz.


Çalışma alanı seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Çalışma alanı seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Evde konumlandıracağımız alanı belirlerken dikkat etmemiz gereken en önemli konu, çalışma alanımıza dışarıdan bir misafir, müşteri alıp almayacak oluşumuz. Eğer çalışma alanımızda misafir ağırlamak, görüşmeler yapmak durumundaysak, evin girişine yakın bir alanda konumlandırmak doğru olur. Dışarıdan birinin çalışma alanımıza ulaşmasına gerek yoksa, o zaman daha iyi odaklanabilmek için evin girişinden uzakta bir alan seçmek daha doğru olur.

Yatak odasında bir çalışma alanı oluşturmak çok doğru değil. Yatak odası, ilişki yönünün güçlendirilmesi gereken bir alan. Bu alana işle ilgili bir konuyu getirmek partnerimizle iletişim sorunlarına yol açabilir ya da bir partner bulmamızda zorlanmamızı sağlayabilir. Eğer başka bir alanda çalışma alanı oluşturma şansınız yoksa, yatak alanı ile çalışma alanını seperatör, perde gibi bir bölücüyle ayırmanızı öneririm.

Çalışma alanının konumlandırılacağı yerin uçan yıldız haritasına göre iyi bir uçan yıldız alanına bakan şekilde olması, işin daha bereketli olmasını sağlar. Örneğin 8 bereket yıldızı ya da 1 akademik başarı yıldızına bakacak şekilde konumlandırılmış bir masa, işlere bereket getirirken, 5 kaza bela yıldızı ya da 2 hastalık yıldızına bakacak şekilde konumlanmış bir masa, işlerde sıkıntılara, çalışırken odaklanamamaya, hastalıklara yol açabilir.

Eğer mekanın uçan yıldız haritasını bilmiyorsak, çalışma alanımızın kua numaramıza göre iyi bir yöne bakacak şekilde olması ya da bulunduğumuz senenin iyi yönlerine bakacak şekilde olmasını tercih edebiliriz. 2020 yılının bereket yönleri kuzey batı ve batı, akademik başarı yönü ise kuzey doğu. Bu sene bu yönleri kullanabiliriz. Aynı zamanda senenin olumsuz yönlerine bakmamaya da özen göstermemiz gerek. 2020 senesi boyunca doğu yönünde kaza bela yıldızı, güney yönünde ise hastalık yıldızı var. Bu yönler kua numaramıza göre iyi yönler olsa da masayı bu yönlere bakacak şekilde konumlandırmamanızı öneririm.


Çalışma alanında kullanacağımız malzeme ve renk seçimini neye göre yapmalıyız?

Çalışma alanında kullanacağımız malzeme ve renk seçimini neye göre yapmalıyız?

Feng shui 5 element sisteminde her elementin temsil ettiği renkler ve malzemeler var. Çalışma alanımızdaki malzeme ve renk seçimi için, alanın uçan yıldız haritasını incelemek gerek. Yanlış kullanacağınız her renk ya da malzeme olumsuz bir etki içerisine sokabilir.

Çalışma masamızda sırtımızın bir duvara yaslanmış olması ve masamızda pencere ve kapıyı görecek şekilde oturuyor olmamız önemli. Arkamızda bir duvar yoksa, kapıyı pencereyi göremiyorsak ya da arkamızda bir pencere varsa bu odaklanma sorunu yaratabilir. Sırtımızı bir duvara yaslayamıyorsak arkamıza bir kitaplık, seperatör gibi bir yükselti koyabiliriz. Bir yükselti koyma şansı yoksa masamıza, arkamızı görecek bir küçük ayna koyabiliriz.

Çalışma alanımızın etrafı bizi nasıl etkiliyor?

Masamızın etrafındaki obje ve binalara da mutlaka dikkat etmemiz gerek. Örneğin baktığımız pencereden ne görüyoruz? Hastane, karakol, trafo, inşaat gibi olumsuzluk veren bir bina varsa, olumsuzlu çekmemek için bu yöne bakan evin dış cephesine bir bagua aynası koyabiliriz. Etrafta negatiflik veren bir obje varsa asla tutmayın!

Dağınıklıklardan kurtulun! Bunu yalnızca masanız ya da odanız için değil, bilgisayarınızın masa üstünde bulunan dosyalar için de uygulayın.

Çalışmaya başlamadan önce tütsü ve ses çanıyla mekanı arındırın. Bunları yapma şansınız yoksa sevdiğiniz bir müziği de açabilirsiniz.

2020 boyunca Çin Astrolojisi Dört Sütun Analizine göre hiç ateş yok. Ateş mutluluğu, neşeyi simgeleyen bir element. Evlerimize ateş çekmek için panjurları, kepenkleri açıp güneş almalıyız.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fırını bozan kullanıcı hataları