Ferdi Merter Fosforoğlu kimdir? Neden öldü?

Ferdi Merter Fosforoğlu kimdir? Neden öldü?

Usta oyuncu Ferdi Merter Fosforoğlu dün gece saatlerinde hayata gözlerini yumdu. Oyuncu, yönetmen, senarist ve seslendirme sanatçısı Ferdi Merter, 79 yaşında hayatını kaybederken 'Ferdir Merter kimdir?' sorusu da gündem oldu.

20 Eylül 2018, Perşembe 09:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Şubat ayında evinde düşüp kalçasını kıran Ferdi Merter uzun süredir tedavi görüyordu. Oyuncu, yönetmen, senarist ve seslendirme sanatçısı olan Ferdi Merter dün gece saatlerinde yaşamını yitirdi. Bu acı olay sonrası "Ferdi Merter kimdir?" sorusu araştırılmaya başlandı.

FERDİ MERTER KİMDİR?

Ferdi Merter Fosforoğlu, 19 Haziran 1939 tarihinde dünyaya geldi. Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yazar, yönetmen, seslendirme sanatçısıdır. Ferdi Merter, Yeşilçam’ın karakter oyuncusu Renan Fosforoğlu’nun oğlu, tiyatro ve sinema sanatçısı Enis Fosforoğlu’nun ise ağabeyidir.

Merter, ilk kez 1940 yılında Tosun Paşa filminde kamera karşısında yer aldı. Akabinde yaklaşık 20 filmde çocuk ve genç oyuncu olarak devam etti.

Ferdi Merter Fosforoğlu, 1945 yılında Yeşilçam’da dublaj sanatçılığı yapmaya başladı. Ferdi ismini dublaj hocası olan Ferdi Tayfur’dan (dublaj sanatçısı) almıştır. 1958 yılına değin İstanbul’da sinema ve tiyatro çalışmaları yapmanın ardından, 1959 yılında konservatuvara giren sanatçı, İtalyan Lisesi’nin ardından, 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. 1963 yılında Sivas’ta askerliğini yaptıktan sonra, 1965 yılında halen evli olduğu eşi Cansın Hanım’la evlendi.

1962-2004 yılları arasında Devlet Tiyatrolarında oyuncu, yönetmen, edebi kurul üyesi, disiplin kurulu üyesi, baş rejisörlük, Ankara ve Adana Devlet tiyatrolarında sanat yönetmenliği yaptı, Ankara Sanat Tiyatrosu’nda çalıştı.

Türkiye Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği yönetim kurulunda görev yapan Merter, ayrıca Tiyatro Yazarları Derneği başkanı olup, seslendirme çalışmaları yaptı ve çeşitli sinema ve dizi filmlerde rol aldı.

“Ferdi Merter Sanat Akademisi”'ni ve 2004'de oyuncu olan kızı Almula Merter’le birlikte Çığır Sahne'yi kurdu. Sinema alanında yönetmenlik ve senaryo yazarlığı çalışmalarında bulunan Ferdi Merter’in yazdığı beş kitap yayınlanmıştır.


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yangın bölgelerine servet değerinde yardım