FETÖ'nün kilit ismi Adil Öksüz hakkında istenen ceza belli oldu

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Sakarya’da hazırlanan ilk iddianamede, örgütün "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz hakkında 1 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 190 yıl 6 aydan 319 yıla kadar hapis cezası talep edildi

19 Ocak 2017, Perşembe 14:16
A A
FETÖ'nün kilit ismi Adil Öksüz hakkında istenen ceza belli oldu
Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı, başsavcı vekili ile 5 savcı tarafından  hazırlanan 6 bölüm, bin 353 sayfadan oluşan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul  edilen iddianamede, firari Adil Öksüz hakkında da ilk kez ceza istendi.         

İddianamede Öksüz’ün örgütün "hava kuvvetleri imamı" ve FETÖ’nün  yöneticisi konumunda olduğu kaydedildi.         
 

"ADİL ÖKSÜZ DARBE GİRİŞİMİNİ YÖNETEN İSİMLERDEN"   


Öksüz’ün FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’den almış olduğu talimat  doğrultusunda darbe girişimini yöneten kişilerden olduğu, gözaltına alınmasından  sonra Sincan Batı Adliyesinde çıkarıldığı mahkemece adli kontrol ve yurt dışı  yasağı şartıyla serbest bırakıldığı ve kaçtığı belirtilen iddianamede, "FETÖ/PDY  bünyesi içerisinde yönetici pozisyonunda idare eden firari şüpheli Adil Öksüz’ün  Sakarya ilinde gerçekleştirilmek istenen darbeye teşebbüs girişiminden de sorumlu  olduğu anlaşılmıştır. Tüm dosya kapsamına göre şüpheli Öksüz’ün anayasal düzeni  cebir şiddet kullanarak ortadan kaldırmaya veya başka bir düzen getirmeye  teşebbüste bulunmuş olması nedeniyle anayasayı ihlal ve atılı diğer suçları  işlediği anlaşılmıştır." ifadeleri kullanıldı.         

İddianamede, Öksüz’ün Sakarya’daki olaylarda zanlılarla fikir ve eylem  birliği içerisinde hareket ederek, örgüt yöneticisi konumunda bulunduğundan  emrinde bulunan diğer şüphelilere talimat verdiği vurgulanarak, "FETÖ’nün mahalli  yönetici konumunda olması nedeniyle örgüt yöneticileri örgütün faaliyeti  çerçevesinde işlenen bütün suçlardan ayrıca fail olarak cezalandırılacağı hükmü  de göz önüne alınır." denildi.         

Sakarya Valiliğinin kapıları ve camlarının kırılarak kamu malına zarar  verildiği belirtilen iddianamede, valilik binası içerisinde ve önünde toplanan  vatandaşların üzerine ateş edilerek 19 kişinin öldürülmeye teşebbüs edildiği  kaydedildi.         

İddianamede, askeri araç ve silahların darbeye teşebbüs ile diğer  eylemlerde kullanıldığı belirtilerek, "Öksüz’ün diğer şüphelilerle fikir ve eylem  birliği içerisinde hareket edip örgütlü bir şekilde cebir ve şiddet kullanarak  anayasayı ihlal suçunu işlediği anlaşılmıştır." ifadelerine yer verildi.          İddianamede, Gülen ile Öksüz hakkında "anayasayı ihlal" suçundan  ağırlaştırılmış müebbet ile "silahlı örgüt kurma ve yönetme, adam öldürmeye  teşebbüs, kamu malına zarar verme, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması,  kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve konut dokunulmazlığının ihlali" suçlarından  190 yıl 6 aydan 319 yıla kadar hapis cezası isteniyor.       
   

ADİL ÖKSÜZ


FETÖ’nün hain darbe girişimi gecesi Adil Öksüz’ün, örgüt mensubu  teröristlere "Pensilvanya’nın talimatlarını ilettiği ve darbe fetvası" verdiği  ileri sürülüyor.         

Kısa süre önce yurt dışından geldiği belirtilen Öksüz’ün, 4. Ana Jet  Üssü Komutanı Hakan Evrim’e, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile Fetullah Gülen’i  görüştürme teklifinde bulunduğu da iddia ediliyor.         

2002 yılından bu yana 109 kez yurt dışı seyahati yaptığı tespit edilen  Adil Öksüz’ün, İstanbul-Sakarya, Sakarya-Ankara arasında belirli aralıklarla hız  sınırını aştığı için para cezasına çarptırıldığı, bu cezalar üzerine önlem olarak  otomobilinde radar tespit cihazı bulundurduğu, ayrıca araç muayene cezalarının  olduğu ortaya çıkmıştı.         

Öksüz’ün gözaltında tutulduğu Akıncılar Jandarma Karakolu’nda  nezarethaneden çıkarak tuvalette kağıt havluların arasında GPS cihazı gizlemek  istediği, cihazın serbest bırakıldıktan sonra kendisine teslim edildiği  belirlenmişti.         

Soruşturma kapsamında Öksüz’ün aralarında kayınpederi, kardeşi,  yengesi ve kayınbiraderi ile üniversiteden çalışma arkadaşlarının da bulunduğu  çok sayıda kişi tutuklanmıştı.         

Adil Öksüz’ün darbe girişiminden yaklaşık bir ay önce eşini ve 3  çocuğunu ABD’de yaşayan kayınbiraderi Abdülhadi Yıldırım’ın yanına bıraktığı  öğrenilmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.