FETÖ sanığından ByLock savunması: Kız arkadaş bulmak için indirdim

FETÖ sanığından ByLock savunması: Kız arkadaş bulmak için indirdim

Antalya'da FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle yargılanan bazı sanıkların, örgütün gizli haberleşme programı "ByLock" ile ilgili savunmaları dikkati çekti

31 Mayıs 2017, Çarşamba 16:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan tutuklu sanık Yasin Yazıcı, duruşmada verdiği ifadede, Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde cami imamlığı görevi yaptığını ve halen meslekten ihraç edilmediğini belirtti.

Örgüt üyeliği suçlamasını kabul etmediğini söyleyen Yasin Yazıcı, 2010 yılında Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) 61 puan aldığını, daha sonra 2012 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı sınavı geçerek memur olduğunu anlattı.
 

"BANK ASYA HESABIMI..."


Yasin Yazıcı, örgütün bankası Bank Asya'da hesap açtığını doğrulayarak, "2012'de müftülükçe yapılan rutin toplantıların ardından Bank Asya görevlileri müftülüğe geldiler ve bireysel emeklilik konusunda bizleri bilgilendirdiler. Ben de buna istinaden Bank Asya'da hesap açtım." diyerek savunma yaptı.

Örgütün gizli haberleşme programı ByLock'u kullanmadığını iddia eden Yasin Yazıcı, savunmasını şöyle sürdürdü:

"ByLock isimli programı indirmedim, kullanmadım. Müftülükçe zaman zaman çeşitli camilerde görevlendiriliyordum. Cami cemaatinden telefona ihtiyacı olanlara istemeleri halinde telefonumu kısa süreliğine kullanmaları için veriyordum. Eğer ByLock indirilmişse o zaman indirilmiştir. Ayrıca 2014 yılında benim telefonumun ekranı kırıldı, ben de telefonumu ekranının tamir edilmesi için Muratpaşa'da şu anda ismini hatırlayamadığım bir telefoncuya bir haftalığına bırakmıştım. ByLock tespitleri bunlar ile alakalı olabilir." dedi.
 

"BYLOCK'U KIZ ARKADAŞ BULMAK İÇİN İNDİRDİM"


Başka bir FETÖ/PDY dosyası kapsamında yargılanan tutuklu sanık Soner Demirel ise 2008-2010 arasında örgüte ait Anafen Dershanesinde santral memuru olarak çalıştığını, 2010-2016 arasında da Antalya Afet Acil Durum Müdürlüğünde santral ve ambar memuru olarak görev yaptığını söyledi.

Meslekten 1 Eylül 2016'da ihraç edildiğini belirten Soner Demirel, Antalya Emniyet Müdürlüğünün ByLock programına ilişkin tutanağında okunan kişisel bilgilerin kendisine ait olduğunu kabul etti. ByLock programını 2014'te rastgele indirdiğini iddia eden Soner Demirel, "O tarihte bekardım, bu programı kız arkadaş bulmak için indirdim, dili İngilizce'ydi kullanamadım ve sildim." diye konuştu.

Mahkeme Başkanı'nın, "Peki kız arkadaş bulabildin mi?" sorusu üzerine Soner Demirel, ByLock programıyla kız arkadaş bulamadığını ve bu nedenle de sildiğini ileri sürdü. Sanıklardan ikisinin de tutukluluk hallerinin devamına karar verilerek duruşmaları ertelendi. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çılgın Sayısal Loto ne zaman? Çılgın Sayısal Loto çekilişi heyecanına çok az kaldı