Fetullah Gülen'in avukatı Orhan Erdemli yakalandı

Fetullah Gülen'in avukatı Orhan Erdemli yakalandı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) elebaşısı Fetullah Gülen'in yıllardır avukatlığını yapan Orhan Erdemli yakalandı. 15 gün önce hakkında yakalama kararı çıkartılan Orhan Erdemli'nin, bu karara rağmen 2 gün boyuca Silivri'deki 'Şike Kumpası davasında' hazır bulunduğu da ortaya çıktı!

22 Şubat 2017, Çarşamba 12:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında aranan, Fetullah Gülen'in avukatı Orhan Erdemli'nin İstanbul'da bulunduğu adresin tespit edilmesi üzerine harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve jandarma ekipleri ortak operasyon düzenledi. Gözaltına alınan Erdemli, emniyete götürüldü.


YAKALAMA KARARINA RAĞMEN DURUŞMALARA GİRMİŞ


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 gün önce hakkında yakalama kararı çıkartılan FETÖ terör örgütü lideri Fetullah Gülen'in 21 yıllık avukatı Orhan Erdemli'nin 2 gün boyuca Silivri'deki 'Şike Kumpası Davası'nda hazır bulunduğu ortaya çıktı. Hakkındaki yakalama kararına rağmen duruşmalarda hazır bulunan ve yoklamalara katılan Orhan Erdemli dün gece Başakşehir'deki evinde gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 7 Şubat 2017'de terör örgütü lideri Fetullah Gülen'in avukatı Orhan Erdemli hakkında FETÖ soruşturmaları kapsamında yakalama kararı çıkartılmıştı. Buna rağmen Orhan Erdemli 21 Şubat'a kadar bir türlü yakalanamamıştı.


SÖZ ALIP DÜZELTME BİLE YAPTI


Hakkında 15 gündür yakalama kararı bulunan avukat Orhan Erdemli, 20 Şubat Pazartesi Silivri'de başlayan 'Şike kumpası davasında' hazır bulunmuş, yoklamalara dahi katılmıştı. Hatta, Salı günü görülen 2.duruşmada da hazır bulunan Orhan Erdemli'nin, mahkeme başkanının ismini yanlış söylemesi üzerine söz alarak bu yanlışı da düzeltmişti.
 

DURUŞMANIN ARDINDAN EVİNE GİTTİ


Şike kupması davasında tutuksuz olarak yargılanan Orhan Erdemli, 21 Şubat'taki davanın 2. celsesinin bitimin ardından Başakşehir'deki evine gitti. Orhan Erdemli, dün gece saatlerinde yapılan operasyona gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.


'İMAMIN ORDUSU KİTABINDAN FETÖ'NÜN ÖNCEDEN HABERİ VARDI' DEMİŞTİ


Orhan Erdemli, daha önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği dilekçesinde, gazeteci Ahmet Şık'ın 'İmamın Ordusu' isimli bir kitap yazdığından FETÖ'nün önceden haberdar olduğunu söylemişti. Erdemli, '23 Mart 2011'de Ahmet Şık'ın 'İmamın Ordusu' isimli kitap çalışmasına henüz baskıya girmeden bilgisayarlardan üzerinden el konuldu. Bu olaydan kısa bir süre önce bize Fetullah Gülen'in fikriyatı konusunda danışmanlık hizmeti veren Mustafa Özcan (FETÖ'nün 2. adamı) 'Ahmet Şık'ın Fetullah Gülen ile ilgili kitap çalışması yaptığını, bu kitabın baskısının ve dağıtımının önlemesi için başvurulabilecek hukuki yolları sordu.

Biz de mevzuatta yer alan hükümlerden bahsederek, basılmayan bir kitap hakkında müracaat yolu bulunmadığını anlattık. O gün Mustafa Özcan, 'avukatların abisi' diye bahsettiği ve Kemal bey dediği kişinin de birazdan geleceğini ona da bu bilgileri aktarmamızın iyi olacağını söyledi. Kemal Bey denilen kişi gelmedi. Bir kaç gün sonra savcı Zekeriya Öz tarafından kitap taslağı toplatıldı' şeklinde ifadeler de bulunmuştu.

Toygun ATİLLA / HÜRRİYET

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yıllar sonra bıraktığı notla itiraf etti! Bakkal şaşkınlığını gizleyemedi