Feyzioğlu'ndan 'Sözcü Gazetesi' açıklaması

Feyzioğlu'ndan 'Sözcü Gazetesi' açıklaması

Feyzioğlu'ndan 'Sözcü Gazetesi' açıklaması

27 Aralık 2019, Cuma 17:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ANKARA, (DHA)- TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Sözcü Gazetesi sahibi ve yazarları hakkındaki davada verilen karara ilişkin, "Yargı süreci devam etmektedir. Tarafımızdan da yakından konu takip edilecektir" dedi.
TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Sözcü Gazetesi davası hakkında verilen karara ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Feyzioğlu, Sözcü Gazetesi’nin bazı yazarları hakkında çeşitli mahkûmiyet kararları verildiğini kaydetti. Kararların gerekçelerini bilmediğini ve gerekçeli kararın yayınlandığında ayrıntılı bir incelemeyi kamuoyu ile paylaşacağını belirten Feyzioğlu, "Ancak duruşmanın sonunda Cumhuriyet Savcılığının dosyaya sunduğu esas hakkındaki mütalaayı okumuş idim. Kanaatimce, mahkûmiyete yeter delil yoktu. İddialar somut değil, soyuttu. Soruşturma sürecinde tutuklanmış olan Gökmen Ulu’nun hakkında verilmiş olan tutuklama kararı ise, gerekçesi itibarıyla hem hukuka aykırıydı hem de FETÖ ile mücadeleyi sulandıracak ölçüde dayanaktan yoksundu" dedi.
Feyzioğlu, Yargı Reformu Strateji Belgesi çerçevesinde çıkan ilk pakette bu suçlarla ilgili verilen cezalar temyiz sınırının altında kalsa bile istinaftan sonra temyiz yolunun açıldığını ifade ederek, "Bunun sebebi ilk derecede sıklıkla görülmeye başlanan yanlışların istinafta giderilmezlerse temyizde Yargıtay tarafından giderilmelerinin sağlanmalarıdır. Dolayısıyla paketin kanunlaşması genelde tüm gazeteciler özelde de bu somut olay açısından Sözcü Gazetesi'nin yazarları yönünden büyük önem arz etmektedir. Mahkûmiyet hükümlerinin istinaf ve temyiz denetimlerinden geçtikten sonra olması muhtemel hukuka aykırılıkların giderileceğini düşünüyoruz. Yargı süreci devam etmektedir. Tarafımızdan da yakından konu takip edilecektir" ifadelerini kullandı.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 100'üncü yıla özel hazırlanan mühür damgalandı