Fidan'a KCK sorgusu iddiası

Fidan'a KCK sorgusu iddiası

Özel Yetkili Savcılık, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, emekli olan yardımcısı Afet Güneş ve eski Müsteşar Emre Taner'i sanık olarak ifadeye çağrıldığı iddia edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, "Haberim yok"; Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, "Öyle bir şey yok" dedi

07 Şubat 2012, Salı 23:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, KCK Operasyonları kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı, önceki MİT Müsteşarı Emre Taner'i ve Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'i şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırdığı ileri sürüldü.

Hürriyet'te yer alan habere göre; İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar tarafından ifadesi alınacak olan MİT Müsteşarı ve yardımcısına KCK yapılanması ile ilgili sorular sorulacağı öğrenildi. Şüphelilerin perşembe günü İstanbul Beşiktaş Adliyesinde ifade vereceği öğrenildi.

KCK YÖNETİCİLERİYLE 47 DAKİKALIK SES KAYDI

MİT yetkililerinin, PKK üyeleri ile Oslo'da yaptığı bir görüşmeye ait olduğu iddia edilen 47 dakikalık bir ses kaydı internette yayınlanmıştı. İddialara göre Türkiye'den iki MİT görevlisi ile terör örgütü PKK'nın Avrupa'da yaşayan lider kadrosundan üç isim, koordinatör ülke temsilcisi nezdinde Oslo'da görüştü. Kaydın yayınlanmasının ardından konuyla ilgili olarak ses kaydının sızdırılması ile ilgili MİT içinde soruşturma açıldığı vurgulanmıştı.

ÇOLAKKADI: BİLGİMİZ YOK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'ın KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrıldığı iddiasına ilişkin, ''Bir bilgimiz yok, bilgi verilmiş değil'' dedi.

Çolakkadı, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince yürütülen KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Fidan'ın ifadeye çağrıldığı iddiasıyla ilgili olarak AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Başsavcı Çolakkadı, bir savcının, böyle bir soruşturma yapması halinde başsavcıya bilgi vereceğini ifade ederek, ''İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı çalışma talimatı bunu gerektiriyor. Ancak bir bilgimiz yok, bilgi verilmiş değil. Olsa verilirdi diye düşünüyoruz. Bilginin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekiline de verilmesi gerekirdi. Bu bilgi verilmedi bize. Eğer bu haber doğruysa, o zaman bizlere bilgi verilmeden yapılmış demektir'' diye konuştu.

''Peki sizin haberiniz olmadan çağrılmış olabilir mi?'' sorusuna karşılık da Başsavcı Çolakkadı, ''Duymadığımız bir şeye nasıl 'var' diyelim? Önemli konularda normalde bilgi verilir. Savcı önemli kabul etmemişse bilemem tabii'' yanıtını verdi.

SEÇEN: ÖYLE BİR ŞEY YOK

Bu arada, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen ise AA muhabirinin, konunun doğru olup olmadığı yönündeki sorusuna karşılık, ''Öyle bir şey yok'' ifadesini kullandı.

Gazeteport


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'den S-400 açıklaması