Fidel Castro'nun külleri özel bir törenle defnedildi

Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro'nun külleri, Santiago kentinde bulunan Santa Ifigenia Mezarlığı'nda düzenlenen özel bir törenle defnedildi

04 Aralık 2016, Pazar 20:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro'nun külleri, Santiago kentinde bulunan Santa Ifigenia Mezarlığı'nda düzenlenen özel bir törenle defnedildi.

CANLI YAYIN İPTAL EDİLDİ

CANLI YAYIN İPTAL EDİLDİ

Törenin televizyondan canlı yayınlanması planlanıyordu. Ancak törene başlamasına birkaç saat kala, Kübalı yetkililer törenin kapalı yapılacağını ve canlı yayınlanmayacağını açıkladı.

21 PARE TOP ATIŞI YAPILDI

21 PARE TOP ATIŞI YAPILDI

Castro'nun küllerinin defnedildiği esnada başkent Havana'da 21 pare top atışı yapıldı.

GÖREVİ KARDEŞİNE BIRAKMIŞTI

GÖREVİ KARDEŞİNE BIRAKMIŞTI

Castro, geçen hafta Cumartesi günü 90 yaşında hayatını kaybetmişti. Dünyanın en uzun süre iktidarda kalan isimlerinden biri olan Castro, önce 2006 yılında geçici olarak, daha sonra 2008 yılında da tamamen görevi kardeşi Raul Castro'ya bırakmıştı.

KÜLLERİ 4 GÜN SONRA GELDİ

KÜLLERİ 4 GÜN SONRA GELDİ

Küller, başkent Havana'dan Santiago'ya 4 gün süren bir yolculuktan sonra ulaşmıştı. Böylece 25 Kasım'da 90 yaşında vefat eden Fidel Castro'yu anmak için 9 gündür süren ulusal yas süreci de sonlanmış olacak.

Santiago'daki Devrim Meydanı'nda cumartesi günü Fidel'in anmak için toplanan on binlerce kişiye hitap eden Küba Devlet Başkanı Raul Castro "Burada Fidel'in naaşı önünde vatanı ve sosyalizmi savunacağımıza yemin ediyoruz" dedi.

Sözlerini "O bize her türlü sorunun, tehdidin ve karışıklığın üstesinden Küba'da sosyalizmi inşa etmeye olan sarsılmaz kararlılığımızla gelebileceğimizi gösterdi" diye sürdüren Castro, Küba'da hiç bir yere Fidel Castro'nun büstünün yapılmaması ve adının sokaklara verilmemesi için Küba Parlamentosu'ndan bir kanun geçirileceğini söyledi. Castro "Devrimin lideri her türlü 'kişi kültü' dışavurumunu reddetmişti" diye konuştu.

LATİN AMERİKALI LİDERLER DE KATILDI

LATİN AMERİKALI LİDERLER DE KATILDI

Santiago'daki anmada on binlerce Kübalının yanı sıra Latin Amerika liderleri de katıldı. Venezülla Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Brazilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ile Bolivya ve Nikaragua liderleri anma etkinliğinde hazır bulundu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünya Rabia'nın kahramanlığını konuşuyor