Fields madalyasının ilk kadın matematikçi kansere yenik düştü

Fields madalyasının ilk kadın matematikçi kansere  yenik düştü

"Matematiğin Nobeli" olarak adlandırılan Fields madalyasına layık görülen ilk kadın olan İranlı Meryem Mirzahani, ABD’de yaşamını yitirdi

15 Temmuz 2017, Cumartesi 18:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BBC’nin haberine göre, 2014 yılında Fields madalyası kazanan ilk kadın olan 40 yaşındaki İranlı matematik profesörü Mirzahani, ABD’de hayatını kaybetti. Meme kanseri olan ve hastalığın kemiklerine sıçradığı Mirzahani’nin ölüm haberini, ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nde (NASA) görevli bilim adamı dostu Firouz Naderi sosyal medya hesabından duyurdu.

'ÇOK ERKEN GİTTİ'


Firouz Naderi, "Bugün bir ışık söndü. Kalbim acıyor... Çok erken gitti." ifadelerini kullandı. İran’ın başkenti Tahran’da 1977 yılında doğan Mirzahani, 1994 ve 1995’te ülkesinin matematik olimpiyat takımında yer alarak altın madalya kazanmıştı.Tahran’da Şerif Teknoloji Üniversitesinden 1999’da mezun olan Mirzahani, 2004’te ABD’de Harvard Üniversitesinden doktorasını almış, 2008’de Stanford Üniversitesinde profesör olmuştu.

FIELDS MADALYASI ALAN İLK KADIN


Mirzahani henüz 37 yaşındayken, 2014’te Güney Kore’nin başkenti Seul’daki Uluslararası Matematikçiler Kongresi tarafından verilen Fields Madalyası’na layık görülmüş ve bu ödülü alan ilk kadın olmuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İsrail, Gazze'de Hamas'a ait bir gözetleme noktasını vurdu